Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku?
Szybki postęp technologii informatycznych, a także pandemia wirusa SARS-CoV-2 zmieniła styl życia i pracy. Aktywność osobista i zawodowa wielu osób przeniosła się w cyfrową rzeczywistość. Spędzają one mnóstwo czasu przed ekranami komputerów i smartfonów, te stały się ważną częścią życia. To w wielu przypadkach skutkuje cyfrowym zmęczeniem wzroku. Dowiedz się, czym ono jest i jak sobie z nim radzić!
Cyfrowe zmęczenie wzroku – czym się charakteryzuje?
Cyfrowe zmęczenie wzroku to pewnego rodzaju dyskomfort, który jest odczuwany przez użytkowników, którzy patrzą z bliskiej odległości na ekrany. Powszechnie uznaje się, że uciążliwość ta występuje, gdy korzystanie z monitorów trwa co najmniej dwie godziny. Chodzi tu o wszelkie urządzenia cyfrowe, a więc komputer, smartfon, e-book, tablet oraz telewizor. Od wielu lat specjaliści ostrzegają przed obserwowanym nasileniem różnorodnych dolegliwości wzrokowych, które mają ilościowe lub jakościowe podłoże.
Przeczytaj również: Czym powinny charakteryzować się dobre okulary przeciwsłoneczne?
Jest to przypadłość, która z racji codziennego korzystania z różnych odbiorników, spotykana jest coraz częściej. Odczuwane objawy mogą dodatkowo nasilać takie dolegliwości jak:
Przeczytaj również: Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?
- suchość oczu,
- uczucie piasku pod powiekami,
- zaczerwienie,
- pieczenie,
- zmęczenie oczu.
Jak podkreślają specjaliści Salonu optycznego „Do zobaczenia”, objawy cyfrowego zmęczenia wzroku są potęgowane przez pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach, które są sztucznie oświetlane. Dotyczy zatem przede wszystkim pracowników biurowych, redaktorów, autorów itp. Warto pamiętać, że długotrwałe czytanie z urządzeń cyfrowych w istotny sposób zmniejsza ilość prawidłowych, pełnych mrugnięć. Te odpowiedzialne są za rozprowadzanie łez po powierzchni oka. Z tego wynika, że praca przed ekranem cyfrowym zwiększa określone dolegliwości.
Przeczytaj również: Jak często należy przeprowadzać kontrolne badania wzroku?
Jak leczyć cyfrowe zmęczenie wzroku?
Rozpoznanie cyfrowego zmęczenia wzroku jest możliwe w oparciu o odczuwane objawy i specjalistyczne badanie okulistyczne. W większości przypadków, po skończeniu pracy przed ekranem, dolegliwości ustępują. Jednak może się okazać, że konieczne będzie stosowanie soczewek okularowych, które poprawią komfort patrzenia.
Odpowiednie dobrane szkła powinny mieć specjalnych konstrukcje i powłoki, które zniwelują dolegliwości cyfrowego zmęczenia wzroku. Tzw. soczewki wspomagające akomodację są idealne dla osób, które spędzają długi czas na pracy z ekranem komputera lub smartfona. Dzięki nim możliwe jest bardziej komfortowe i zrelaksowane widzenie. W tym celu warto również regularnie wykonywać ćwiczenia, które usprawnią funkcje wzrokowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana