Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest cukier inwertowany
Cukier inwertowany stosowany jest powszechnie w branży cukierniczej, piekarniczej i alkoholowej. Tworzy się go z sacharozy, która pochodzi z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Ten cukier ma szczególne właściwości, odróżniające go od cukru stołowego. Jest znacznie słodszy od sacharozy, lepiej rozpuszcza się w wodzie i przedłuża świeżość produktów. Wyjaśniamy czym jest cukier inwertowany.
Co to jest cukier inwertowany?
Cukier inwertowany jest wodnym roztworem węglowodanów. Składa się on z sacharozy, glukozy i fruktozy. Występuje w postaci lepkiej cieczy w żółtawym kolorze. Wśród jego najważniejszych cech wymienić należy smak słodszy od sacharozy, zdolność zatrzymywania wilgoci w produktach, bardzo dobrą rozpuszczalność i długi proces krystalizacji. Od sacharozy odróżnia go wielkość kryształków, które są bardzo drobne.Cukier inwertowany, tak jak syrop glukozowo-fruktozowy, jest bardzo chętnie wykorzystywany przez producentów żywności, ponieważ jest słodszy od sacharozy. Stanowi mieszaninę glukozy i fruktozy i bywa składnikiem cukierków, galaretek, dżemów, karmelków oraz wyrobów cukierniczych. Ponadto, syrop cukru inwertowanego znaleźć można także w batonach muesli – wylicza nasz rozmówca reprezentujący firmę HOLGER FOOD.
Zastosowanie cukru inwertowanego
Ze względu na swoje właściwości, cukier inwertowany dodaje się często do mas, kremów i polew. Kiedy doda się go do produktów zawierających cukier, zapobiega wytrącaniu się kryształków sacharozy. Zapewnia to gładkość i konsystencję produktu. Cukier inwertowany stosuje się głównie w piekarnictwie i cukiernictwie, jednak wykorzystuje się go także do produkcji przetworów owocowych. Ceniony jest ze względu na jego łatwą rozpuszczalność oraz trudne uleganie krystalizacji. Jego głównym zadaniem jest przedłużenie okresu świeżości produktów (zapobiega ich wysuszaniu). Ponadto, ten rodzaj cukru można stosować jako dodatek do pierników, nugatów, herbatników, drobnych ciastek i ciast korzennych i wielu innych produktów z nadzieniem.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana