Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest beton kontraktorowy?
Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie kubaturowym i liniowym. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów mieszanek betonowych, w tym mieszanek tworzonych z myślą o zastosowaniach, które określamy jako specjalne. Beton kontraktorowy to właśnie beton o zastosowaniu specjalnym. Czym się charakteryzuje? Jak dobiera się skład betonu kontraktorowego i jak się go układa?
Właściwości betonu kontraktorowego
Beton kontraktorowy to beton o dużej ciekłości i dobrej urabialności, który zagęszcza się pod własnym ciężarem, dlatego nie wymaga wibrowania. To beton wodoszczelny o wysokiej zawartości frakcji pylastych. Skład betonu kontraktorowego dobierany jest w taki sposób, by w trakcie betonowania mieszanka mogła swobodnie przepływać wokół zbrojenia – to beton o gęstości około 2300 kg/m3 i klasie konsystencji S4-S5 (to najwyższe klasy przy badaniu konsystencji mieszanki betonowej metodą opadu stożka wg normy PN-EN 12350-2). Jak mówią nam przedstawiciele betoniarni BAN-KOR-BET z Tarnowa, do produkcji betonów kontraktorowych zawsze wykorzystuje się składniki wysokiej jakości – podstawowy skład to cementy portlandzkie mieszane oraz hutnicze i naturalne kruszywa o kontrolowanych parametrach (piaski, żwiry), dodatkowo odpowiednie domieszki modyfikujące mieszankę betonową.
Układanie betonu kontraktorowego
Specjalny beton kontraktorowy wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania takich konstrukcji jak: pale wiercone (wykonywane metodą palowania CFA, FDP itp.), ściany szczelinowe, mury oporowe, różnego rodzaju elementy podwodne oraz do wykonywania iniekcji (np. iniekcji służących zagęszczaniu podłoża). Nazwa betonu kontraktorowego powiązana jest z nazwą metody układania mieszanki – to metoda kontraktor, betonowanie grawitacyjne przez specjalną rurę. Dokładniej: mieszanka betonowa układana jest za pomocą rury, na której końcu zamocowany jest lej. Beton jest formowany od dna pala, szczeliny lub bezpośrednio w gruncie, najczęściej pod cieczą stabilizującą, która zabezpiecza mieszankę przed zanieczyszczeniem albo segregacją.
Na koniec warto dodać, że dla fachowych betoniarni receptury mieszanek sporządzane są przez wysokiej klasy specjalistów, najczęściej z niezależnego laboratorium. Każdy rodzaj betonu, nie tylko betony specjalne, powinien być na bieżąco kontrolowany – dzięki temu klient może otrzymać rzetelną deklarację zgodności i atest na wytworzony towar. Nasi specjaliści z betoniarni z Tarnowa współpracują na przykład z Centrum Technologicznym Budownictwa przy Politechnice Rzeszowskiej w zakresie badań laboratoryjnych mieszanek betonowych i gotowego betonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana