Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzuje się pensjonat dla koni?
Jeździectwo staje się coraz bardziej popularne, a posiadanie własnego konia już od dawna nie jest postrzegane jako dziwny kaprys. No utrzymywanie swoich zwierząt często decydują się osoby, które mieszkają w mieście lub nawet poza nim, lecz nie mają odpowiedniej przestrzeni ani warunków do wybudowania stajni. Jest to możliwe dzięki ofercie firm prowadzących pensjonaty dla koni. Gwarantują one odpowiednie warunki oraz fachową opiekę nad zwierzętami.
Potrzeby koni
Każdy opiekun i właściciel konia chce mu zapewnić możliwość zaspakajania wszystkich potrzeb, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na dobrostan konia i daje szansę na satysfakcjonujące relacje ze zwierzęciem. Konie są zwierzętami stadnymi, potrzebującymi towarzystwa innych osobników. Powinny mieć możliwość kontaktu oraz wspólnego przebywania na otwartej przestrzeni padoku lub pastwiska w mniejszych lub większych grupach. Jest to ważne nie tylko ze względu na potrzeby społeczne, lecz również na dostarczanie potrzebnej im dawki ruchu.
Ważny jest również sposób, w jaki konie są karmione. Liczy się zarówno częstotliwość podawania paszy, jak i jej jakość oraz ilość dobrana do potrzeb zwierzęcia. W dobrym pensjonacie dla koni siano oraz owies nigdy nie będzie zapleśniałe, a obsługa dostosuje się do zaleceń właściciela w sprawach związanych z utrzymaniem zwierzęcia.
Kolejnym elementem wpływających na jakość życia konia utrzymywanego w pensjonacie jest rodzaj i wielkość boksów. Najlepiej, gdy dają one koniowi możliwość wyglądania na zewnątrz i mają rozmiary zapewniające wystarczającą ilość miejsca.
Warto zwrócić uwagę także na to, jak często boksy są sprzątane, oraz czy słoma, którą się je wyścieła jest dobrej jakości. Znaczenie ma również stan żłobów i poideł oraz całej infrastruktury, także tej, która służy właścicielom koni, gdy przyjeżdżają opiekować się koniem lub trenować.
Komfort treningu
Podstawowym wyposażeniem każdego dobrego pensjonatu dla koni jest odpowiedni plac do jazdy. Bardzo przydaje się rozprężalnia, gdzie koń może się rozgrzać przed jazdą. Konieczna jest także ujeżdżalnia. Ze względu na panujące w naszym kraju warunki klimatyczne nieodzowna dla możliwości jesiennego i zimowego treningu jest też hala o właściwych rozmiarach – informuje pracownik firmy SALIO, prowadzącej klub jeździecki oraz pensjonat dla koni. – Żaden pensjonat nie może też funkcjonować bez lonżownika, który ułatwia trening mniej doświadczonym jeźdźcom i pomaga w układaniu konia. Pożądana zarówno z punktu widzenia konia, jak i właściciela jest karuzela, dzięki której można zapewnić ruch potrzebny zwierzęciu podczas złej pogody, a także wtedy, gdy właściciel nie może poświęcić koniowi odpowiedniej ilości czasu – dodaje specjalista.
Przydatnymi elementami wyposażenia pensjonatu dla koni są też siodlarnie i myjki z ciepłą wodą. Dzięki siodlarni właściciel konia otrzymuje możliwość przechowywania sprzętu w bezpiecznych i dobrych warunkach, w których może on spokojnie wysychać i nie jest narażony na zmęczenie. Myjki zaś pozwalają na czyszczenie zabrudzonego sprzętu od ochraniaczy po czarpak.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana