Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzuje się dieta weterynaryjna?
Nie każdy zwierzak może jeść wszystkie typy karmy i produkty dostępne w sklepach. Dla niektórych pupili została specjalnie stworzona dieta weterynaryjna. Czym jest dokładnie i jakie obowiązują w niej zasady? Dlaczego niektóre zwierzęta zostają jej poddawane? Dieta zalecona przez lekarza weterynarii może sugerować, że pupil potrzebuje specjalnej uwagi. Dlatego należy jej skrupulatnie przestrzegać.
Co warto wiedzieć o diecie weterynaryjnej?
Aby zapewnić pupilowi długie i szczęśliwe życie, należy zadbać między innymi o jego układ pokarmowy. W tym celu stosuje się specjalne karmy, spełniające wymogi dla poszczególnych gatunków. Często stosuje się także diety lecznicze, mające na celu pozbycie się występujących u zwierząt dolegliwości.
Karmy weterynaryjne stosowane w diecie pełnią wiele funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie utrzymania prawidłowej masy ciała u zwierząt. Składniki zawarte w każdej z nich pozwalają schudnąć puszystym pupilom, a tym o zmniejszonej masie, na przykład po przebytej chorobie, przybrać kilka kilogramów. Dostarczają także energii i potrzebnych do życia substancji odżywczych. Większość karm weterynaryjnych składa się z dużo lepszej jakości składników niż karmy bytowe, m.in. z:
- kwasów tłuszczowych, głównie Omega 3 i Omega 6,
- białek,
- witamin,
- minerałów,
- węglowodanów,
- wypełniaczy.
Karmy stosowane wyłącznie dla zapewnienia właściwej diety pupilowi nazywane są bytowymi, a te przepisane przez weterynarza w celach zdrowotnych to karmy lecznicze - stosuje się je czasem całe życie. Produkty dostosowane są dokładnie do gatunku oraz wieku zwierzęcia. Młode osobniki mają inne zapotrzebowanie na konkretne składniki niż dorosłe zwierzęta. Wśród dostępnych karm można spotkać też produkty przeznaczone dla pupili po kastracji i sterylizacji.
Który rodzaj diety dla pupila wybrać?
Adopcja lub zakup psa czy kota wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami dla opiekuna. Ważne jest nie tylko samo utrzymanie zwierzęcia, ale także zapewnienie mu odpowiednich warunków rozwoju. Zwierzęta, podobnie jak ludzie często chorują. Ich leczenie często wymaga nakładu niemałych środków finansowych.
Karmienie, szczepienia profilaktyczne, leczenie, zabiegi pielęgnacyjne - wszystko to składa się na opłaty związane z wychowywaniem pupila. Utrzymanie zwierzęcia kosztuje, jednak prawidłowa dieta i dbałość o jego zdrowie zapewniają pupilowi długie i szczęśliwe życie - informuje pracownik Lecznicy Weterynaryjnej Matuszewscy.
Dieta weterynaryjna zależy od tego, czy zwierzę przechodzi jakąś chorobę, czy nie. Jeśli jest zdrowe, można stosować karmy bytowe, które dostarczą mu odpowiednich składników odżywczych. Jeśli natomiast pupil boryka się z jakimś schorzeniem, weterynarz przepisze zapewne diety lecznicze, które pomogą mu wrócić do pełnego zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana