Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?
Bolesławiec, czy też Bunzlau, jak nazywają tę miejscowość Niemcy, słynie przede wszystkim z tradycyjnej ceramiki, która jest znanym polskim towarem eksportowym – nie bez powodu! Czemu bolesławiecka ceramika zawdzięcza swoją popularność i co ją wyróżnia spośród bogactwa innych wyrobów tego typu? Oto wszystko, co warto wiedzieć o ceramice wytwarzanej w Bolesławcu.
Historia ceramiki bolesławieckiej
Bolesławiec to miasto położone na Dolnym Śląsku – terenie, na którym obok polskich tradycji obecne są wpływy niemieckie i czeskie. To, co dziś nazywamy ceramiką bolesławiecką, zaczęto produkować już w XIV wieku. Pokłady glinki odnaleziono tam 200 lat wcześniej. Wysoka jakość surowca i kunszt miejscowych rzemieślników sprawiły, że kupcy niemieccy i czescy szybko rozprzestrzenili wyroby po Europie.
U schyłku średniowiecza w okolicy działało aż 15 pracowni garncarskich, które zaspokajały popyt całego kontynentu. Już wtedy ceramika z Bolesławca wyróżniała się stylem, który został rozwinięty i jest rozpoznawalny do dziś – mówi specjalista z manufaktury WR Ceramika.
Dziś w tym zagłębiu ceramiki działa wiele pracowni i firm specjalizujących się w wyrobach ceramicznych. Po roku 1945 wyroby ceramiczne o rodowodzie bolesławieckim zaczęły powstawać także na terenie Niemiec w Moringen, zwanym Wioską Garncarzy. Zajęła się tym ludność przesiedlona z okolic Bolesławca.
Charakterystyka ceramiki z Bolesławca
Ceramikę stworzoną w Bolesławcu lub nią inspirowaną trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Mimo upływu lat zachowała ona swój charakter, na który składają się wysoka jakość materiałów (szczególnie kamionki), określona kolorystyka utrwalona tradycją, niespotykane nigdzie indziej wzornictwo, a wreszcie wypracowana już w średniowieczu technika ozdabiania. W Bolesławcu powstaje ceramika użytkowa i dekoracyjna, która wyróżnia się przede wszystkim biało-kobaltową kolorystyką oraz wzornictwem, w którym dominują regularne wzory kwiatowe oraz kropki. Powtarzalność uzyskuje się na drodze stemplowania – technika ta została wynaleziona właśnie przez bolesławieckich mistrzów ceramiki. Mimo tego, że udało się wypracować technikę zapewniającą pewną regularność wzoru, ceramika z Bolesławca nie ma w sobie nic z wyrobów przemysłowych – wciąż jest wytwarzana i malowana ręcznie, dzięki czemu nie ma dwóch identycznych deseni, a kształty przejawiają ogromną różnorodność. Ceramika z Bolesławca to ceniony wyrób eksportowy i element naszego dziedzictwa narodowego. Jej renomę potwierdza i umacnia fakt, że podczas wizyty brytyjskiej pary w Polsce podarunkiem od pary prezydenckiej był serwis herbaciany z Bolesławca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana