Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się wyłączniki instalacyjne?
Wyłączniki instalacyjne są elementami instalacji elektrycznej. Ich celem jest przerwanie ciągłości obwodu w sytuacji, gdy prąd w nim płynący przekroczy bezpieczną wartość. Sterują i zabezpieczają one przed skutkami przeciążeń oraz zwarć obwodów odbiorczych instalacji, a także urządzeń elektrycznych. Co jeszcze warto wiedzieć o wyłącznikach instalacyjnych, zwanych również wyłącznikami nadprądowymi? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Zabezpieczają przewody przed uszkodzeniem
Wyłączniki instalacyjne, które dostępne są w ofercie sklepu internetowego Elektryczny.pl. można spotkać w skrzynce rozdzielczej, znajdującej się w niemal każdym ze współczesnych domów i mieszkań. Na co dzień nie są one widoczne i domownicy zapominają o ich obecności. Do skrzynki rozdzielczej zagląda się bowiem najczęściej w przypadku rozłączenia prądu i wybicia bezpiecznika. Po jego załączeniu można w spokoju wrócić do wykonywanych wcześniej czynności. W przypadku częstych sytuacji tego typu warto jednak wiedzieć, do czego tak naprawdę służy wyłącznik instalacyjny. Głównym zadaniem wyłącznika instalacyjnego jest zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem, które może wywołać płynący w obwodzie prąd elektryczny o zbyt dużym natężeniu. Po przekroczeniu określonej wartości temperatura przewodu może podnieść się do niebezpiecznego poziomu. Każdy przewód posiada bowiem swój opór elektryczny i im większy prąd przez niego przepłynie, tym z większą mocą w postaci ciepła będzie musiał sobie poradzić przewód. Utrzymywanie się takiej sytuacji przez dłuższy okres może skutkować tym, że izolacja przewodu zacznie tracić swoje właściwości i zacząć się topić. Na ratunek w takim przypadku przychodzi wyłącznik instalacyjny o odpowiednich parametrach dla danego przewodu. Będzie on w stanie zapobiec niebezpiecznej sytuacji i wyłączy napięcie w obwodzie we właściwym momencie. Na pomoc w sytuacji zwarcia Wyłączniki instalacyjne służą także do zabezpieczania przewodów oraz urządzeń przed skutkami, które powodują zwarcia w obwodzie elektrycznym. Prąd o dużym natężeniu może popłynąć w domowej instalacji elektrycznej w czasie, gdy pomiędzy przewodem fazowym a neutralnym jest bardzo mały opór. Taka sytuacja może się zdarzyć, jeśli zostaną one połączone. Wykrycie zwarcia wymusza na wyłączniku bardzo szybką reakcję. O ile w pierwszym przypadku (zwiększenie się temperatury przewodu) szybkość działania waha się od 0,2 sekundy do nawet 2 godzin, tak tutaj urządzenie musi zadziałać w czasie krótszym niż 30 milisekund.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana