Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy złomowanie auta jest korzystne?
Przeprowadzenie złomowania w przypadku samochodu osobowego oznacza jego kompletną utylizację. Sprawne części są na stacji demontażu odzyskiwane, a niepotrzebne elementy zostają zniszczone i przeznaczone jako materiał do recyklingu. Wielu właścicieli pojazdów nie chce zdecydować się na tak radykalny krok, jednak ma on wiele korzyści. Jakich i kiedy złomowanie auta jest opłacalne?
W jakiej sytuacji należy oddać samochód do kasacji?
Oddanie pojazdu na stację demontażu w celu zezłomowania może być niekiedy obowiązkiem jego właściciela. Dzieje się tak wtedy, gdy po wypadku doszło do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji nośnej. Nawet przy przeprowadzeniu kompleksowej naprawy auto nie będzie miało swojej pierwotnej stabilności, stając się jednocześnie niebezpiecznym środkiem transportu zarówno dla jego użytkowników, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Przy obowiązkowym złomowaniu samochodu otrzymuje się najczęściej wypłatę odszkodowania z ubezpieczalni.
Przeczytaj również: Co skupy samochodów robią z pozyskanymi autami?
Nie tylko w takiej sytuacji można uzyskać środki finansowe za pojazd poddany kasacji. Jeśli jest on stary, zniszczony i nieużywany, również dobrze jest oddać go do stacji demontażu. Do takiego miejsca trafiają również samochody nadmiernie uszkodzone. Nie muszą to być jednak wyłącznie auta powypadkowe. Niekiedy wysokie zużycie poszczególnych podzespołów jest odkrywane przez diagnostę podczas przeglądu technicznego. Może on nie tylko zabronić dalszej jazdy, ale też zlecić całkowite wycofanie danego pojazdu z eksploatacji właśnie poprzez jego kasację.
Przeczytaj również: Na czym polega złomowanie samochodu?
Kiedy złomowanie najbardziej się opłaca?
W sytuacji, gdy przez rzeczoznawcę stan zniszczonego samochodu określany jest jako szkoda całkowita, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest oddanie auta do kasacji. Wynika to z wysokości kosztów naprawy. Przewyższają one w takim wypadku całkowitą wartość pojazdu, dlatego nie opłaca się go przywracać do pierwotnego stanu technicznego. To samo dotyczy samochodów nieużywanych od dawna, w których wykryto poważniejsze usterki. Jak się okazuje, złomowanie może przynieść korzyści finansowe.
Przeczytaj również: Złomowanie samochodów a ochrona środowiska
Na stacji demontażu Holdmar kasację poprzedza szczegółowe zważenie auta. Na tej podstawie właścicielowi pojazdu wypłacane są środki według ustalonego cennika. Należy jednak pamiętać, że całkowita waga samochodu musi wynosić przynajmniej 90% określonej w dowodzie rejestracyjnym masy własnej. W przeciwnym wypadku to osoba zlecająca złomowanie płaci za jego przeprowadzenie. Nadal jednak może okazać się to pod względem finansowym korzystniejsze niż pozostawienie auta i opłacanie jego polisy OC czy np. miejsca parkingowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana