Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy żeby zamontować gruntową pompę ciepła, konieczne jest pozwolenie?
Montaż gruntowej pompy ciepła to sposób na pozyskanie stabilnego i niezależnego od pory roku i warunków zewnętrznych źródła energii do ogrzewania budynku. Zaletą korzystania z urządzeń tego rodzaju jest bardzo niski koszt eksploatacji wiążący się wyłącznie z wydatkami na zakup prądu potrzebnego do napędzania sprężarki, pompy obiegowej i automatyki. Dużym plusem jest także możliwość dopasowania rodzaju stosowanego wymiennika gruntowego.
Instalowanie gruntowej pompy ciepła a niezbędne formalności
Zgodnie z przepisami montaż pompy ciepła nie wymaga występowania o pozwolenie na budowę ani dokonania zgłoszenia w starostwie. W przypadku, gdy instalowane urządzenie zastępuje inne źródło ciepła, np. w ramach termomodernizacji budynku, konieczne będzie jednak zaktualizowanie wpisu w rejestrze urządzeń grzewczych. Pompa nie będzie mogła funkcjonować bez odpowiedniego gruntowego wymiennika ciepła. Jego rodzaj jest uzależniony od warunków geologicznych i powierzchni działki. Jeśli będzie ona zbyt mała, wymiennik pionowy okaże się jedyną możliwością pozyskania energii cieplnej. We Wrocławiu wybór optymalnego rozwiązania można powierzyć firmie DERKON. Do wykonania wymiennika potrzebne będzie również dopełnienie pewnych obowiązków formalnych, które zależą od jego typu.
Przeczytaj również: 3 mity na temat pomp ciepła
Rodzaj wymiennika gruntowego a potrzebne pozwolenia
Jeżeli pompa ma współpracować z wymiennikiem pionowym, konieczne będzie przygotowanie projektu robót geologicznych – obowiązek ten dotyczy odwiertów wykonywanych na głębokość od 30 do 100 metrów. Podobne wymagania należy spełnić m.in. przy budowie studni głębinowej, i choć wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, nie jest jednak zbyt kłopotliwe. Jeśli otwory będą sięgały głębiej konieczne stanie się sporządzenie i złożenie w Okręgowym Urzędzie Górniczym planu ruchu zakładu górniczego. Będzie tak również wówczas, gdy pompa ma się znaleźć na obszarze prowadzenia prac górniczych. Zdecydowanie prostsze jest wykonanie wymiennika poziomego. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązujące przepisy nie są tu jednoznaczne. W wielu przypadkach wymagane może być więc dokonanie zgłoszenia prowadzonych prac.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety gruntowych pomp ciepła?
Zarówno pompa ciepła, jak i wymiennik gruntowy muszą być dopasowane do wielkości budynku i panujących warunków. Przygotowanie projektu całej instalacji i jej wykonanie warto zlecić firmie, mającej odpowiednie doświadczenie. Dobrym wyborem będzie firma DERKON działająca w dolnośląskim. Specjalizuje się ona w montażu i przeglądach pomp ciepła, jak również wykonywaniu instalacji centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjnych.
Przeczytaj również: Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana