Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy warto poddać regeneracji narzędzia skrawające?
Każdy element, komponent i narzędzie, niezależnie z jak wytrzymałych materiałów został wykonany, z biegiem czasu ulega zużyciu i traci swoje pierwotne właściwości. Aby zapewnić wysoką jakość procesów produkcyjnych, wszystkie maszyny i narzędzia powinny być w pełni sprawne, dlatego, gdy ich zużycie jest znaczne, należy wymienić je na nowe lub poddać regeneracji. Sprawdź, na czym polega proces regeneracji narzędzi skrawających i dlaczego warto to robić.
Na czym polega regeneracja narzędzi?
Regeneracja narzędzi to usługa, którą oferują wyspecjalizowane firmy, takie jak Sternisko Industry w Raciborzu. Proces ten jest wieloetapowy i polega na odtworzeniu geometrii narzędzia, ponownym naostrzeniu oraz zabezpieczeniu – na przykład pokryciu specjalistycznymi powłokami typu PVD.
Regeneruje się najczęściej różnego typu narzędzia, takie jak ostrza, wiertła czy głowice frezarskie, które szybko się zużywają, ze względu na specyfikę ich pracy. Proces ten musi być przeprowadzony precyzyjnie i wymaga od specjalisty dużej wiedzy oraz doświadczenia, a także dobrze wyposażonego parku maszynowego. Poddany regeneracji element musi bowiem mieć identyczne wymiary z elementem oryginalnym, by nadal pasował do linii produkcyjnej i działał sprawnie. Z tego względu regenerację narzędzi przeprowadza się w oparciu o dokumentację techniczną.
Jakie narzędzia skrawające poddaje się regeneracji?
Do sprzętów, które zazwyczaj poddaje się procesowi regeneracji, należą specjalistyczne narzędzia skrawające, takie jak:
- wiertła,
- frezy,
- rozwiertaki,
- pogłębiacze,
- gwintowniki,
a także szereg innych narzędzi wykorzystywanych podczas obróbki skrawaniem.
Narzędzia zregenerowane – ta sama jakość w niższej cenie
Obróbka skrawaniem wymaga użycia bardzo precyzyjnych i wysokiej jakości narzędzi. To od nich bowiem zależy dokładność obróbki, a co za tym idzie zadowolenie klientów z końcowego produktu. Z tego względu narzędzi do obróbki skrawaniem zazwyczaj nie należą do najtańszych i wymiana ich na nowe jest kosztowna. Właśnie dlatego warto zdecydować się na regenerację narzędzi, jeśli jest to możliwe.
Sam proces regeneracji jest znacznie tańszy – w zależności od rodzaju narzędzi skrawających szacuje się, że pozwala zaoszczędzić nawet do 70% kosztów, w stosunku do zakupu narzędzi nowych. Warto jednak brać pod uwagę, że im szybciej podejmiesz decyzję o regeneracji, tym proces ten będzie łatwiejszy, szybszy oraz tańszy – im bardziej zużyte jest narzędzie, tym trudniejsza jest bowiem jego regeneracja.
Narzędzia poddane regeneracji w niczym nie ustępują narzędziom nowym. Podczas regeneracji specjaliści przywracają im pierwotną geometrię, wymiary, średnicę. Zregenerowane narzędzia mają więc parametry i właściwości narzędzi nowych, w znacznie niższej cenie.
Warto zauważyć także, że w dobie życia ekologicznego proces regeneracji jest kolejnym ukłonem w stronę naszej planety – zamiast kupować nowe, naprawiasz posiadane już narzędzia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana