Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy warto kupować nasiona na taśmie?
Wiosna to czas, kiedy właściciele ogródków planują w nich prace. M.in. dobierają rodzaj roślin, które zasieją. Producenci nasion oferują szeroki ich wybór – od tradycyjnych i dobrze znanych warzyw, po te bardziej egzotyczne i mniej popularne. Jednym z ciekawszych rozwiązań są nasiona na taśmie – rozwiązanie polecane osobom, które nie są specjalistami w wysiewie i uprawie roślin. Czym są i czy warto w nie inwestować? Zobacz.
Nasiona na taśmie – charakterystyka
Pod pojęciem „nasiona na taśmie” kryją się ziarenka roślin, które są umieszczone na pasku z celulozy w odpowiednich, równych odstępach. Odległości pomiędzy poszczególnymi nasionami są uzależnione od gatunku rośliny. Warto wiedzieć, że tasiemka jest wykonana z celulozy. Jest to materiał w pełni biodegradowalny, który wyjątkowo szybko rozpuszcza się w ziemi – wyjaśnia ekspert ze sklepu PlantiCo Zielonki Sp. z o.o. Dodaje, że ten sposób wysiewu cieszy się coraz większą popularnością – właściciel ogrodu nie musi martwić się wyznaczaniem odpowiednich odstępów, ale w późniejszym czasie nie musi również wykonywać przerywki roślin.
Sam proces wysiewu nasion na taśmie jest niezwykle prosty. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, w którym zostaną zasadzone rośliny i wykonać rowki. We wskazanym miejscu należy ułożyć taśmę, zasypać ją ziemią i dobrze podlać. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ilości wody, która pozwoli rozpuścić materiał.
Czy nasiona na taśmie to dobre rozwiązanie?
Główną zaletą nasion na taśmie jest łatwość siewu. Ogrodnicy nie muszą wykonywać przerywki, ani też zachowywać odpowiedniej odległości pomiędzy ziarnami. W efekcie ich praca ogranicza się do minimum, a to z kolei pozwala znacznie skrócić czas wysiewu. Nasiona na taśmie sprawiają również, że właściciel ogrodu nie musi pojedynczo układać ich na grządkach. Opcję tę doceniają szczególnie początkujący, którzy dopiero uczą się wysiewu, a chcą już w pierwszym roku uzyskać plony. Co więcej, dzięki równomiernemu rozmieszczeniu nasion, roślina rośnie równo. Dostępne są również opcje łączące kilka odmian warzyw na jednej taśmie – odpowiednie ich połączenie eliminuje problem działania wielu szkodników, a tym samym pozwala ograniczyć zakres prac w ogrodzie.
Pomimo iż rozwiązanie to ma wiele zalet, inwestycja ta jest znacznie droższa niż w przypadku zakupu standardowych nasion. Metoda ta jest stosowana w przypadku ogórków, marchwi, cebuli, buraków, pietruszki, rzodkiewki i innych, ale nie sprawdzi się przy roślinach wymagających rozsady np. papryce, kapuście, pomidorze czy brokule.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana