Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy warto korzystać z kotłów z podajnikiem?
Kotły centralnego ogrzewania to urządzenia, które dostarczają ciepła i pozwalają na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne kotły działają bardzo sprawnie, a dzięki zaawansowanym sterownikom w dużym stopniu można kontrolować ich pracę. Wielką zaletą dostępnych obecnie konstrukcji jest także to, że są wyposażane w podajniki opału, dzięki którym ich obsługa jest jeszcze prostsza.
Zalety podajnika opału
Kotły na paliwa stałe mają wiele zalet. Pozwalają na korzystanie z niedrogiego, a przy tym kalorycznego opału. Koszty pozyskiwania energii nie są więc w ich przypadku duże, co odpowiada potrzebom konsumentów. Urządzenia spalające ekogroszek lub pellet są też ekologiczne, ponieważ spełniają bardzo rygorystyczne normy EcoDesign określające maksymalną zawartość potencjalnie niebezpiecznych substancji oraz wymaganą efektywność energetyczną. Do niedawna największym zmartwieniem osób korzystających z kotłów na paliwa stałe była jednak konieczność systematycznego uzupełniania opału. Wprowadzenie podajników automatycznych wyeliminowało ten problem.
Podajnik automatyczny to urządzenie, które wspomaga pracę kotła. Odpowiada ono za transport opału ze zbiornika do palnika w komorze spalania. Dzięki podajnikowi można jedynie raz na jakiś czas uzupełniać paliwo w zasobniku. Kocioł, dzięki elektronice sterującej pracą podajnika, sam będzie pobierał tyle opału, ile jest potrzebne do uzyskania określonej przez użytkownika temperatury – mówi ekspert z firmy Kotły Grzewcze Dragon, która zajmuje się techniką ogrzewania.
Ilość koniecznych wizyt w kotłowni zależy od tego, jak wiele ciepła ma wyprodukować kocioł. W sezonie grzewczym opał trzeba więc uzupełniać częściej. Poza nim, gdy kocioł jest używany tylko do podgrzewania wody użytkowej, można to robić znacznie rzadziej. Liczy się też rzecz jasna pojemność samego zasobnika. W większości przypadków do płynnej pracy urządzenia w zupełności wystarczy dokładanie ekogroszku lub pelletu co kilka dni.
Jak działają podajniki opału?
Zarówno w przypadku urządzeń na ekogroszek, jak i kotłów opalanych pelletem wykorzystywany jest podobny mechanizm w postaci ślimaka. Jest on umieszczony w specjalnej rurowej obudowie. Montuje się go w ten sposób, że jego wlot znajduje się pod zasobnikiem opału. Do samego podajnika opał dostaje się dzięki grawitacji. Ślimak, który jest napędzany silnikiem elektrycznym, obracając się, przesuwa bryłki ekogroszku lub granulki pelletu w stronę palnika.
W kotłach na ekogroszek podajnik jest instalowany poziomo. Jest to spowodowane tym, że opał jest dostarczany do palnika od dołu. Palnik znajduje się wiec na tej samej wysokości co wylot zasobnika lub nieco niżej. Dzięki takiej konstrukcji nie ma potrzeby przenoszenia ciężkich bryłek ekogroszku do góry.
W pelletowych kotłach z podajnikiem palnik również znajduje się nisko. Podajnik jest jednak montowany pod kątem, a pellet jest przenoszony w górę. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości wpada do specjalnej rury zrzutkowej, a z niej dostaje się grawitacyjnie do palnika. Takie rozwiązanie znacznie lepiej odpowiada konstrukcji palników pelletowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana