Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy stosowanie kotłów na pellet jest przyjazne środowisku?
Ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest jedną z priorytetowych spraw dla całego świata. Przekładają się na nią codzienne działania, do których zalicza się głównie ogrzewanie domów. Źródło ciepła ma jednak być nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim skuteczne, oszczędne i jak najbardziej wydajne. Obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich domach są kotły na pellet. Sprawdźmy, czy ich stosowanie jest przyjazne środowisku.
W jaki sposób działają kotły na pellet?
Pellet należy do paliw stałych, występuje w formie lekkiego granulatu. Powstaje w wyniku obróbki biomasy, czyli sprasowania rozdrobnionego drewna, trocin, a nawet słomy. Pellet można produkować zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych, dlatego jest bardzo popularny i powszechnie dostępny.
Aby korzystanie z pelletu było opłacalne i efektowne efektywne , niezbędny jest specjalny, nowoczesny kocioł. Najważniejszym elementem kotłów pelletowych jest palnik, umieszczony w korpusie. Wyposażony jest zapalarkę, która gasi się i rozpala samoczynnie, w momencie osiągnięcia zbyt niskiej lub wysokiej temperatury w mieszkaniu. Kotły na pellet są niezwykle zautomatyzowane, a ich eksploatacja – praktycznie bezobsługowa.
Specjaliści z firmy INSTAL SYSTEM wyjaśniają:
W kotłach pelletowych można znaleźć duży zasobnik, który mieści paliwo wystarczające nawet na tydzień nieprzerwanego ogrzewania. Jedynym zadaniem użytkownika jest dostarczenie pelletu i wybranie odpowiedniej temperatury na panelu sterowania lub przez aplikację mobilną.
Nowoczesne kotły na pellet a ekologia
Mimo tego, że pellet jest paliwem pochodzenia roślinnego, wykazuje się bardzo wysoką wydajnością. Dodatkowo konstrukcja nowoczesnych kotłów sprawia, że ciepło nie ucieka do atmosfery. Ma to wpływ zarówno na skuteczność ogrzewania, jak i oszczędności finansowe, które wynikają z niskiego zużycia pelletu.
Paliwo wykorzystywane w kotłach na pellet jest produkowane z surowców naturalnych, zalicza się go do odnawialnych źródeł energii. Obróbka drewna nie generuje dużej ilości spalin i szkodliwych dla środowiska oparów. Również proces spalania pelletu charakteryzuje się minimalną emisją zanieczyszczeń oraz popiołu. Dodatkowo powstały popiół można wykorzystać do nawożenia ogrodowych roślin.
Kolejną, ważną zaletą kotłów na pellet jest to, że nie generują szkodliwej sadzy i dymu, który powoduje trudności w oddychaniu oraz zabrudzenie pomieszczeń. Są więc przyjazne dla alergików i astmatyków. Co więcej, ogrzewanie domu pelletem sprawia, że we wnętrzach unosi się przyjemna woń drewna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana