Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy samochodem z LPG można wjechać na parking podziemny?
Samochody z instalacją LPG cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem m.in. za sprawą znacznie tańszej eksploatacji czy pozytywnego wpływu na środowisko. Jednak wiele osób, które zastanawiają się nad autem na gaz, obawia się, czy z użytkowania takiego samochodu wynikają jakiekolwiek ograniczenia. Jednym z nich jest wjazd na parking podziemny. Czy korzystanie z takich parkingów autem z instalacją LPG jest możliwe?
Normy prawne i regulacje techniczne dotyczące LPG
Możliwość wjazdu samochodem z instalacją LPG na parking podziemny jest regulowana przez obowiązujące przepisy oraz normy techniczne. W Polsce normą odnoszącą się do tego zagadnienia jest PN-M 69009, która określa wymagania dla miejsc postojowych przeznaczonych dla pojazdów silnikowych na paliwo gazowe. Zgodnie z nią samochody zasilane autogazem mogą być parkowane na tego typu obiektach pod warunkiem, że spełnione są pewne kryteria dotyczące samego budynku, takie jak wysokość stropów czy odpowiednia wentylacja.
Wymogi infrastrukturalne dla parkingów podziemnych
Aby sprostać wymogom normy PN-M 69009 oraz zapewnić bezpieczeństwo, obiekt taki musi być wyposażony w system wentylacji wymuszającej, który utrzymuje stały przepływ powietrza w celu zapobiegania skupianiu się gazu w miejscach postojowych. Ponadto parkingi podziemne muszą być wyposażone w czujniki gazu oraz odpowiednie systemy sygnalizacji i alarmowania, które informują o ewentualnych wyciekach paliwa gazowego. Każdy z takich parkingów posiada oznaczenia dopuszczające parkowanie samochodów zasilanych autogazem.
Konstrukcja i wyposażenie pojazdów z instalacją LPG
Współczesne instalacje LPG, oferowane m.in. przez Zenit Autogas Systems, są wysoce zaawansowane technologicznie, a przy tym wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa, odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Dodatkowo każdy pojazd z napędem gazowym musi być wyposażony w system rozpoznawania wycieków gazu oraz automatyczne odcięcie dopływu paliwa w przypadku pojawienia się nieprawidłowości. Dlatego też samochody zasilane LPG nie stanowią większego zagrożenia niż te zasilane benzyną czy olejem napędowym.
Odpowiedzialność użytkowników samochodów zasilanych LPG
Na koniec warto zwrócić uwagę na kwestię odpowiedzialności osób korzystających z samochodów zasilanych LPG. Przede wszystkim właściciele takich pojazdów powinni dbać o regularną kontrolę instalacji gazowej, w tym reduktora LPG, przewodów, filtrów czy elektrozaworu, a także serwisowanie instalacji gazowej, aby uniknąć ewentualnych usterek czy awarii. Co więcej, nie należy parkować auta z włączonym silnikiem na miejscach postojowych przeznaczonych dla pojazdów z napędem gazowym – to bowiem istotne z punktu widzenia utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana