Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy rzeczywiście należy unikać pewnych roślin, mając zwierzęta?
Każdy troskliwy właściciel zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo. Choć zwierzęta mają silnie rozwinięty instynkt, który chroni je przed jedzeniem roślin mogących im zaszkodzić, to czasem zdarza się, że szczeniak podgryzie niebezpieczny krzew. Czy to oznacza, że trzeba całkowicie unikać pewnych roślin, mając zwierzęta? Które gatunki są dla nich szkodliwe?
Jakie rośliny są trujące dla zwierząt?
Wiele pięknych roślin zawiera w sobie trujące substancje na przykład takie jak kwas mrówkowy, saponiny czy szczawiany wapnia. Oto lista popularnych roślin, które szkodzą zwierzętom:
- monstera,
- aloes,
- diffenbachia,
- hiacynt,
- kalanchole,
- skrzydłokwiat,
- bez czarny
- ostrokrzew,
- cis,
- bukszpan,
- hortensja,
- różanecznik,
- azalia,
- zimowit jesienny,
- konwalia,
- rośliny cebulowe.
Choć niektóre wymienione rośliny ogrodowe lub domowe mają właściwości lecznicze (np. aloes, kalanchoe), to jednak zawierają też substancje stanowiące zagrożenie dla zwierząt. Pies lub kot, który się nimi pożywi, może się silnie zatruć.
Objawy zatrucia roślinami u zwierząt
Objawami zatrucia u psów i kotów najczęściej są:
- wymioty i konwulsje,
- biegunka,
- ślinotok,
- zjaśniałe dziąsła i język albo opuchnięty język,
- nabrzmiały, tkliwy brzuch,
- brak apetytu i apatia.
Jeśli dostrzeżesz podobne symptomy u swojego zwierzaka, koniecznie zabierz go do weterynarza.
Czy trzeba całkowicie zrezygnować z roślin, które szkodzą zwierzętom?
Niektórzy zastanawiają się, czy rzeczywiście muszą zrezygnować z uprawy pewnych pięknych roślin ze względu na zagrożenie, jakie stanowią dla ich zwierząt. Prawda jest taka, że niekoniecznie. Na przykład w domu można z powodzeniem hodować takie rośliny, pamiętając, żeby zawsze stały w miejscu niedostępnym dla zwierząt.
W ogrodzie też możesz tak rozplanować układ krzewów, żeby te, które zawierają substancje szkodliwe dla zwierzaków były dla nich niedostępne. Prawda jest też taka, że większość psów i kotów unika roślin, które im szkodzą. Czasem odstrasza je już sam zapach, a czasem wyczuwalna w smaku goryczka. Większy problem mogą mieć natomiast właściciele psów z nadmiernym apetytem, zaburzeniami trawienia albo problemami behawioralnymi. Także szczeniaki lub małe kotki mogą w trakcie zabawy zainteresować się szkodliwą rośliną.
Warto też pamiętać, że jest sporo roślin, które są dla zwierząt bardzo dobre, na przykład paproć, werbena czy zielistka. Te i wiele innych znajdziesz w ogrodniczym sklepie internetowym ogród-marzeń24.pl
Jeśli jednak masz zwierzęta dorosłe i zdrowe, to możesz być spokojny. Zapewne nie zwrócą w ogóle uwagi na krzewy, które są dla nich trujące.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana