Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie to popularna metoda dezynfekcji pomieszczeń, samochodów, żywności. Swoje zastosowanie znajduje w miejscach użyteczności publicznej, komunikacji miejskiej, ale coraz częściej również w domach i mieszkaniach prywatnych. Zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej metody oczyszczania? Sprawdź, czy to bezpieczne! Tłumaczymy, czym dokładnie jest ozonowanie oraz rozwiewamy wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa.
Czym jest ozon?
Ozon to gaz, który jest złożony z tlenu. W przeciwieństwie do „zwykłego” tlenu, którym oddychamy, ozon posiada trzy, zamiast dwóch cząsteczek. Powstaje naturalnie pod wpływem promieni słonecznych, a także podczas wyładowań atmosferycznych. Wytwarzany jest również sztucznie, specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniem – ozonatorem. Tym, co sprawia, że cieszy się tak dużą popularnością, jest fakt, że stanowi najsilniej działający, naturalny utleniacz. Dzięki swoim właściwościom, ozon doskonale się sprawdza jako naturalny środek dezynfekujący. W kontakcie z zanieczyszczeniami dodatkowy atom uwalnia się, atakuje i niszczy napotkane zanieczyszczenia, po czym całkowicie się utlenia. W efekcie pozostaje czysta cząsteczka tlenu. Dokładnie taka, jaką oddychamy.
Ozon, a bezpieczeństwo
Jak tłumaczy ekspert z firmy Bitom:
Osoby, które się do nas zwracają, zanim zdecydują się na zakup, często borykają się z dwoma rozterkami. Po pierwsze: czy ozonowanie jest skuteczne i po drugie – czy ozonowanie jest bezpieczne. Z jednej strony zależy im na skutecznej dezynfekcji, z drugiej natomiast, martwią się o zdrowie osób, które miałyby później przebywać w oczyszczanych pomieszczeniach i nie są przekonani, czy akurat ozon jest dobrym rozwiązaniem. Z racji tego, że od lat jestem związany z tą branżą, z przyjemnością tłumaczę każdemu fenomen ozonu. Ozon jest niewiarygodnie skuteczny, a przy tym całkowicie bezpieczny. Jest jednak pewien warunek – musi być odpowiednio użytkowany. To silny gaz, który w dużym stężeniu może wyrządzić sporo krzywdy. Odpowiednio dobrana wydajność ozonatora, opuszczenie pomieszczenia podczas procesu oczyszczania, przestrzeganie czasu koniecznego do całkowitego ulotnienia się ozonu po skończonej pracy – to bezwzględne podstawy.
Podsumowując – ozon w dużym stężeniu lub wdychany przez dłuższy czas, jest szkodliwy. Pod tym względem nie różni się jednak od innych środków przeznaczonych do dezynfekcji. Przeprowadzając oczyszczanie preparatami chemicznymi również należy unikać bezpośredniego kontaktu. Jeśli zdecydujesz się na ozonowanie – wybierz urządzenie dedykowane jego przeznaczeniu. Do ozonowania żywności czy basenu potrzebny będzie inny ozonator, niż np. generator ozonu do mieszkania. Każdy model posiada inne stężenie, dzięki czemu jego użytkowanie stanie się bezpieczniejsze. Jeśli chcesz samodzielnie oczyścić swoje mieszkanie – podczas ozonowania wyjdź z pomieszczenia. Odczekaj minimum 30 minut po zakończonym procesie. Mieszkanie możesz dodatkowo przewietrzyć, by pozbyć się pozostałości charakterystycznego zapachu, jaki pozostawia ozon. Przy ozonowaniu żywności (warzyw, owoców, mięsa, jaj, kasz) przestrzegaj określonego czasu.
Ozon to gaz o silnym, jednak krótkotrwałym działaniu. Działa agresywnie na zanieczyszczenia, po czym szybko się rozkłada i staje się neutralny. Przy prawidłowym użytkowaniu – ozonowanie jest całkowicie bezpieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana