Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy ogrzewanie olejem opałowym jest opłacalne?

Spis treści
- Ogrzewanie olejowe – charakterystyka
- Koszty ogrzewania olejem opałowym
- W jaki sposób przechowywać olej?
Decyzja o wyborze sposobu ogrzewania jest niezwykle istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas budowy domu. Jednym z najważniejszych czynników wyboru ogrzewania jest jego cena, na którą składają się koszty instalacji oraz zakupu pieca. Niemniej ważne są również koszty eksploatacji i ceny danych materiałów opałowych. Choć najbardziej znanymi formami ogrzewania są ogrzewanie węglem czy też gazem, to coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie olejem opałowym. Takie rozwiązanie może sprawdzić się szczególnie w sytuacji, gdy nie ma się dostępu do sieci gazowej bądź po prostu nie chcemy korzystać z paliw stałych. Olej opałowy jest produkowany z ropy naftowej, w związku czym posiada bardzo dobre parametry termiczne. Ile może kosztować ogrzewanie olejem opałowym?
Ogrzewanie olejowe – charakterystyka
W przypadku ogrzewania olejem opałowym nie trzeba podłączać się do sieci, ponieważ instalację zasila olej opałowy przechowywany w zbiornikach. Ogromną zaletą tego ogrzewania jest fakt, iż kocioł na olej może działać niemal bezobsługowo. Cała praca grzewcza odbywa się automatycznie, dając możliwość na regulowanie temperatury w budynku zgodnie z naszymi potrzebami.
Przeczytaj również: Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?
Dodatkowo, ogrzewanie olejem opałowym jest bardzo ekologiczne, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w regionach zmagających się z bardzo wysokim poziomem smogu. Piece na olej opałowy nie emitują szkodliwych substancji do środowiska, dzięki czemu mogą być dobrą alternatywą dla bardziej popularnych, ale mniej ekologicznych sposobów ogrzewania.
Przeczytaj również: Wysokiej jakości materiały budowlane – klucz do sukcesu
Koszty ogrzewania olejem opałowym
Ogrzewając dom olejem opałowym, trzeba będzie liczyć się z nieco większymi kosztami, niż w przypadku ogrzewania gazowego bądź węglowego. Pomimo tego, warto postawić na takie rozwiązanie, jeśli cenimy sobie komfort i wygodę użytkowania.
Jak mówi specjalista z firmy Agra – Oil będącej dostawcą paliw, oleju opałowego i gazu: Ogrzewanie olejem opałowym może stanowić droższe rozwiązanie od innych sposobów ogrzewania, jednakże ma ono wiele plusów. Decydując się na wybór ogrzewania olejowego zyskamy komfort, jeśli chodzi o użytkowanie, ponieważ piec na olej jest niemal bezobsługowy. W cenę ogrzewania, oprócz samego oleju powinno się wliczyć także koszty instalacji oraz zakup kotła. Całkowite koszty ogrzewania nie będą jednak wygórowane, jeśli budynek posiada odpowiednią izolację lub jest energooszczędny.
W jaki sposób przechowywać olej?
Do przechowywania oleju opałowego konieczny będzie specjalny zbiornik, który najczęściej jest wykonany ze stali. Zbiornik można umieścić nie tylko w domu, ale także na zewnątrz, pod ziemią bądź na powierzchni. Powinien on posiadać odpowiednie parametry techniczne. Zbiorniki o małej pojemności mogą znajdować się w tym samym pomieszczeniu co inne narzędzia domowego użytku. Jednak, jeśli pojemność zbiornika przekracza pięć metrów sześciennych, powinien znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu. Miejsce magazynowania oleju wymaga odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo zbiornik z olejem nie powinien się zbytnio nagrzewać.
Ogrzewanie olejem opałowym staje się coraz bardziej popularne. W dużej mierze zawdzięcza to swojemu działaniu, które nie jest szkodliwe dla środowiska. Taki rodzaj ogrzewania może być nieco droższy niż ogrzewanie gazowe czy węglowe, jednakże warto na nie postawić ze względu na wygodę użytkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana