Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy odchudzanie bez diety jest możliwe?
Ilość żywności na półkach sklepowych jest ogromna, produkty, po które sięgamy najchętniej, mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała i rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych tj.: otyłość, cukrzyca czy miażdżyca. Myśl o odchudzaniu w wielu osobach wzbudza negatywne emocje i kojarzy się z licznymi ograniczeniami. Czy możliwa jest utrata masy ciała bez wyrzeczeń? Odpowiedź w artykule.
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
Łatwa dostępność żywności, nadmierne spożycie produktów wysokoenergetycznych oraz siedzący tryb życia przyczyniają się do zwiększenia masy ciała. Nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe prowadzą do rozwoju otyłości, zaburzeń metabolicznych, a w konsekwencji do pojawienia się chorób dieto zależnych tj.: cukrzyca typu 2, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Nadmierna masa ciała zaburza pracę układu hormonalnego, co może skutkować częstszym występowaniem nowotworów hormonozależnych, jak: rak jajnika, szyjki macicy czy prostaty.
Przeczytaj również: Dlaczego mięso to ważny element diety?
Cudowne diety na nadmiar kilogramów?
Osoby rozpoczynające odchudzanie na własną rękę oczekują często spektakularnych efektów w jak najkrótszym czasie, dlatego stosują drastyczne diety tj. głodówka, dieta kapuściana, białkowa itp. Szybka utrata masy ciała może być ryzykowna, gdyż może prowadzić do wyniszczenia organizmu. Zmniejszenie ilości i różnorodności spożywanych pokarmów, sprzyja występowaniu niedoborów pokarmowych. Prowadzi nie tylko do utraty tkanki tłuszczowej, ale także do zaniku masy mięśniowej, uszkodzenia mięśnia sercowego, wątroby oraz nerek. Charakterystycznymi objawami są zaburzenia koncentracji i pamięci, zmęczenie, rozdrażnienie, depresja, a także osłabienie odporności oraz kołatanie serca. Po zakończeniu kuracji odchudzającej wiele osób wraca do starych nawyków żywieniowych. Sprzyja to ponownemu przyrostowi masy ciała i wystąpieniu efektu jo-jo, a ponadto prowadzi do rozwoju niewłaściwych relacji z jedzeniem.
Przeczytaj również: Z ilu posiłków dziennie składa się catering dietetyczny?
Czy odchudzanie bez diety jest możliwe?
Jednak czy niezbędne jest wprowadzanie ograniczeń i wyrzeczeń, aby uporać się z nadmiarem kilogramów?
Jak twierdzi twórca bloga Jedz Dobrze: skuteczna dieta to taka, która sprawia przyjemność, jest smaczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb i trybu życia danej osoby. Nie powinna być chwilowym zrywem, ale systematycznym wprowadzaniem zdrowych zmian, które po czasie staną się naturalne i oczywiste.
Najlepsze i najtrwalsze rezultaty obserwowane są w czasie diety pozwalającej na powolną utratę masy ciała około 0,5-1 kilograma miesięcznie stosowanej przez dłuższy czas. Najważniejsze w czasie redukcji masy ciała jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii – takiej, która będzie prowadzić do stopniowej utraty masy ciała, by w końcu osiągnąć jej poziom optymalny. Pamiętaj, że aby schudnąć musisz jeść! Podczas odchudzania istotną kwestią jest regularne spożywanie pokarmów oraz unikanie zbyt długich przerw między posiłkami, pomoże to wyeliminować chęć podjadania i napadowe jedzenie pod wpływem emocji. Ograniczenie ilości produktów wysoko przetworzonych o wysokim indeksie glikemicznym, zmniejsza wahania cukru w surowicy krwi i hamuje odkładanie tłuszczu w organizmie. Podstawę diety powinny stanowić produkty niskoenergetyczne, czyli warzywa i owoce, bogate w witaminy i składniki mineralne. Błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości na dłużej i wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego, natomiast cenne substancje odżywcze zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie należy zapominać o odpowiedniej ilości płynów w diecie, które wypełniają żołądek i zmniejszają uczucie głodu. Natomiast regularna aktywność fizyczna zwiększa podstawową przemianę materii, dzięki czemu przyspiesza spadek masy ciała, a także zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych.
Przeczytaj również: Białe mięso – doskonałe źródło białka na diecie
Zdrowe odżywianie nie musi wiązać się z ciągłymi restrykcjami i ograniczeniami, natomiast powinno stanowić przyjemny element życia. Uleganie pokusom jest sprawą normalną i nie powinno decydować o porażce w czasie odchudzania. Najważniejsze, zarówno w życiu, jak i w odchudzaniu jest bowiem zachowanie równowagi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana