Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy można zamontować lokalizator GPS w łódce?
Technologia GPS stanowi dziś jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych. Z pomocą stosunkowo niewielkiego nadajnika można bowiem stale monitorować dokładne położenie danego obiektu. Czy takie urządzenie lokalizacyjne sprawdzi się jednak w przypadku łódek? Oczywiście! Z niniejszego wpisu dowiesz się, jakie możliwości oferują nowoczesne systemy monitoringu GPS oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie lokalizatora przeznaczonego do użytku na pojazdach wodnych.
Co potrafi monitoring GPS?
Podstawową funkcją urządzeń lokalizacyjnych korzystających z łączności GPS/GSM jest oczywiście wskazywanie swojego położenia. Wystarczy, że zamontujesz nadajnik na pokładzie łódki, a następnie zainstalujesz aplikację mobilną lub program komputerowy, który pozwoli na odbiór informacji, jakie generuje lokalizator. Rozwiązania dostarczane przez poszczególnych usługodawców nieco się różnią, jednak w większości przypadków wygląd interfejsu użytkownika wygląda bardzo podobnie – do Twojej dyspozycji zostaje oddana mapa, na której możesz zobaczyć, gdzie w danym momencie znajduje się pojazd czy sprzęt wodny.
Poza możliwością samodzielnego nadzorowania systemu, możesz też skorzystać z opcji tzw. geostrefy, czyli wyznaczenia wirtualnej granicy, jakiej nie może przekroczyć Twoja łódka. Kiedy dojdzie do nieautoryzowanego przemieszczania się jednostki poza wytyczone terytorium, nadajnik samodzielnie poinformuje Cię o tym fakcie – np. za pośrednictwem SMS-a lub wiadomości e-mail.
Monitoring GPS sprawdzi się też doskonale do jeszcze sprawniejszego zarządzania flotą wodną oraz optymalizacji kosztów jej utrzymania. Nowoczesne systemy lokalizacyjne są w stanie rejestrować wiele parametrów pracy danych jednostek pływających – mowa tutaj o m.in. prędkości, poziomie zużycia paliwa, a nawet ewentualnych usterkach, jakie wykrył komputer pokładowy. Większość lokalizatorów GPS do łodzi pozwala również na sprawdzanie pokonanych tras oraz ustawianie specjalnych przypomnień, np. o konieczności przeprowadzenia przeglądu.
Nie tylko łódka, czyli co jeszcze można nadzorować z pomocą GPS
Monitoring GPS jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w roli zabezpieczenia antykradzieżowego dowolnych jednostek pływających – zarówno małych łodzi i żaglówek, jak też skuterów wodnych, motorówek oraz jachtów. Oczywiście urządzenie wcale nie musi chronić całego pojazdu, a tylko jego cenny element, np. silnik zaburtowy. Drobny i dyskretny nadajnik zamocowany w mało widocznym miejscu jednostki napędowej skutecznie uchroni Cię przed zakusami rabusiów. Jeżeli tylko dojdzie do nieautoryzowanego uruchomienia motoru lub opuszczenia portu, to lokalizator przekaże Ci stosowną informację.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeżeli planujesz zamontowanie lokalizatora GPS na swojej łodzi, to powinieneś zdecydować się na model, który dobrze znosi trudne warunki panujące w środowisku wodnym. Podstawowym parametrem, na jaki musisz zwrócić szczególną uwagę, jest wskaźnik wodoodporności oznaczony skrótem IP (z ang. International Protection Rating). O radę poprosiliśmy eksperta:
Produkty spełniające normę IP65 oraz IP66 są odporne na nawet ulewne deszcze, jednak nie wytrzymują pełnego zanurzenia w wodzie. Nieco lepiej radzą sobie nadajniki klasyfikujące się do klasy IP67 – nie przestają one działać pod wodą, jednak mogą się w niej znaleźć na maksymalnie 30 minut. Jeżeli lokalizator ma być w pełni szczelny, to najlepszym wyborem okaże się sprzęt z IP68 – tłumaczy nam nasz rozmówca reprezentujący firmę Gannet Guard Systems, dostawcę monitoringu GPS.
Inną kwestią, o której musisz pamiętać, jest rodzaj zasilania. Część urządzeń lokalizacyjnych GPS korzysta z prądu wytwarzanego przez akumulator pojazdu, z kolei pozostałe modele są wyposażone w niezależny zasobnik energii. Pierwsza propozycja jest bardziej niezawodna i nie wymaga uciążliwego ładowania, jednak sprawdzi się tylko w przypadku pojazdów z instalacją elektryczną. Druga opcja, czyli wodoodporne trackery z własną baterią, może być równie wygodna w użytkowaniu – wybierz tylko wersję ze sporym akumulatorem oraz wydajnym trybem czuwania.
Chciałbyś, aby system monitoringu GPS był jeszcze skuteczniejszym zabezpieczeniem? W takim razie powinny zainteresować Cię urządzenia lokalizacyjne oferujące dodatkowe funkcjonalności. Bardziej zaawansowane nadajniki pozwalają na m.in. odcięcie pompy paliwa i unieruchomienie łodzi lub automatyczne włączenie głośnej syreny alarmowej, która z pewnością odstraszy potencjalnych złodziei.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana