Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy możliwy jest czarter jachtów bez patentu żeglarskiego?
Jachty na Mazurach kuszą każdego roku i to nie tylko w sezonie samych wakacji. Jak wygląda kwestia wynajmu jednostki pływającej na naszych pięknych jeziorach? Czy możliwy jest czarter jachtów bez patentu żeglarskiego? - Sprawdźmy, czym dziś są patenty żeglarskie i do czego uprawnia najniższy z nich. Przekonajmy się, czy możemy zafundować sobie wypoczynek na jachcie bez posiadania żadnego papieru.
Patenty żeglarskie w Polsce
Zacznijmy od tego, czym są patenty żeglarskie i jak wygląda ich sprawa formalna w Polsce. Patent żeglarski to dokument, który uprawnia do kierowania jachtem określonej wielkości i po określonych wodach. Mamy dziś trzy patenty żeglarskie, których nazwy prezentują się następująco:
Przeczytaj również: Jakie umiejętności można nabyć w trakcie rejsu jachtem?
- żeglarz jachtowy,
- jachtowy sternik morski,
- kapitan jachtowy.
Sam patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, a także po morskich wodach wewnętrznych i pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w porze dziennej. W przypadku wód morskich – długość kadłuba prowadzonego jachtu nie może przekraczać 12 m. Ów jacht może być wyposażony w pomocniczy napęd mechaniczny.
Bez patentu żeglarza jachtowego możemy prowadzić jacht żaglowy z pomocniczym napędem mechanicznym o długości kadłuba do 7,5 m, prowadzić jachty motorowe o mocy silnika do 10 kW i – co brzmi ciekawie – uprawiać turystykę wodną na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.
Co z tego wynika? Czy możliwy jest czarter jachtów bez patentu żeglarskiego?
Czarter jachtów to nie tylko pływanie pod żaglami
Na wakacje, wolny weekend, urlop itd. nie wyczarterujemy raczej jednostki pod żaglami o długości kadłuba do 7,5 m. Jachty to jednak nie tylko ożaglowane jednostki. To też jednostki z napędem mechanicznym. Jak czytamy w ofercie Sygnet Yacht Czarter, dostępne są komfortowe łodzie motorowe dostępne bez patentu. Tak – komfortowe jednostki motorowe, którymi możemy bez patentu żeglarskiego i motorowodnego przemierzać szlaki wielkich jezior mazurskich.
Jeśli dopiero planujemy rozpocząć naszą przygodę z jachtami, przygotujmy się dobrze do pierwszej samodzielnej wyprawy, najlepiej odbywając odpowiedni kurs. Oceńmy obiektywnie nasze możliwości i umiejętności. Wynajem jachtów, Mazury – to samo w sobie kusi, a prowadzenie jachtu motorowego wcale nie musi być trudne, więc dlaczego nie spróbować? - Jednak pamiętajmy, by rzucać się na głęboką wodę, w przenośni i dosłownie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana