Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy LPG to paliwo bezpieczne dla środowiska?
LPG, czyli płynny propan-butan, jest stosowany nie tylko jako paliwo samochodowe. Jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych, w budownictwie, rolnictwie, a nawet ogrodnictwie. Koncentrując się jednak na pierwszym zastosowaniu, sprawdzimy, dlaczego samochody z silnikami na płynny gaz są obecnie najbezpieczniejsze dla środowiska. Co prawda silniki elektryczne nie generują żadnych spalin, ale czy na pewno mają przewagę nad gazowymi?
Silnik na gaz, a może jednak silnik elektryczny?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, temat wpływu LPG na środowisko naturalne omówimy, zerkając na silniki samochodowe. Od dłuższego czasu jesteśmy przekonywani, że najbardziej ekologicznym paliwem samochodowym jest gaz, a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest samochód z silnikiem elektrycznym. Silniki elektryczne nie generują żadnych spalin – to fakt niepodważalny. Analizując rzekomą przewagę silników elektrycznych nad silnikami na auto gaz, zapominamy jednak o bardzo ważnym aspekcie: skąd bierze się prąd? No właśnie, w Polsce blisko 90% energii elektrycznej dostarczają kopalnie węgla kamiennego i brunatnego. Negatywnego wpływu spalania węgla na środowisko naturalne nie trzeba chyba tłumaczyć. Warto jednak dodać, dlaczego jeszcze LPG jest bezpieczniejsze dla środowiska. W samochodach z silnikiem elektrycznym energia magazynowana jest w akumulatorach litowo-jonowych. Do ich produkcji wykorzystuje się metale ciężkie jak kobalt, nikiel, czy lit. Negatywny wpływ na środowisko ma zarówno produkcja, jak i utylizacja takich akumulatorów.
Niska emisyjność zanieczyszczeń
LPG zaliczamy do wykorzystywanych przez nas paliw o najniższej emisyjności zanieczyszczeń. Jak mówi nam przedstawiciel dystrybutora gazu płynnego GAL-GAZ z Galewic, w trosce o bezpieczeństwo środowiska dążymy do tego, by stosować paliwa o małej zawartości węgla, ponieważ w procesie jego spalania powstają szkodliwe CO i CO2. Propan i butan są paliwami o niskiej zawartości węgla, dlatego ich mieszanka w stanie płynnym, czyli LPG to paliwo bezpieczne. Trzeba też zaznaczyć, że nie tylko tlenek i dwutlenek węgla mają negatywny wpływ na środowisko, o czym często nie wiemy. Mówiąc o bezpieczeństwie środowiska, musimy pamiętać, że jesteśmy jego częścią, a dla naszego zdrowia około dziesięciokrotnie bardziej szkodliwe są tlenki azotu. Propan-butan jest wolny od azotu paliwowego w przeciwieństwie do benzyn i oleju napędowego. Jeszcze jeden fakt, który przemawia za płynnym gazem: przy spalaniu LPG nie powstają związki siarki i ołowiu. Ołów jest toksyczny dla niemalże wszystkich istot żyjących na Ziemi, ponieważ wdychany lub połykany zaburza pracę enzymów, a to obniża sprawność narządów wewnętrznych, w tym mózgu. Dodatkowo ołów może akumulować się w glebie i zajmować miejsca innych metali w roślinach. Nie ma więc wątpliwości, że LPG to paliwo bezpieczne dla środowiska, szczególnie gdy porównamy płynny gaz z benzyną i olejem napędowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana