Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy jednorazowe rękawiczki ochronne można nosić wielokrotnie?
W ciągu ostatniego roku dużo mówiło się o jednorazowych rękawiczkach oraz maseczkach jako przedmiotach podstawowej ochrony osobistej. Wiele osób jednak ma rozmaite wątpliwości wobec stosowania rękawiczek ochronnych, m.in. zastanawiając się jak globalna normalizacja stosowania rękawiczek jednorazowych wpłynie na stan środowiska w niedalekiej przyszłości? Stąd pojawił się pomysł wielokrotnego stosowania rękawiczek jednorazowych – w tym artykule rozpatrzymy, czy to dobry pomysł.
Rodzaje rękawiczek ochronnych
Na rynku dostępne są różne rodzaje rękawiczek ochronnych, w tym przede wszystkim rękawiczki lateksowe, nitrylowe, winylowe oraz foliowe. W niektórych sklepach znaleźć można także odmianę hybrydową, powstałą z termoplastycznego polimeru. Materiały, z których wykonane są rękawiczki, posiadają rozmaite cechy – zarówno zalety, jak i wady, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup rękawiczek.
Przykładowo rękawiczki lateksowe są biodegradowalne, co oznacza, że nie stanowią poważnego zagrożenia dla środowiska, jednak jednocześnie są uważane za materiał silnie uczulający. Niektóre osoby nie będą odczuwały żadnego dyskomfortu, inne mogą zauważyć na skórze wyprysk kontaktowy po dłuższym użytkowaniu, a jeszcze inni – przeżyć znaczący wstrząs anafilaktyczny, mogący nawet doprowadzić do utraty zdrowia. Ponadto lateks ulega rozpadowi pod wpływem obcowania m.in. z substancjami tłustymi i niektórymi preparatami chemicznymi, przez co nie nadaje się do użytku w wielu okolicznościach. Z tego powodu większość osób decyduje się na zakup rękawiczek powstałych ze sztucznych materiałów, które niestety nie oszczędzają środowiska.
Jednorazowe czy wielorazowe rękawiczki?
Co ważne, nie wszystkie rękawiczki ochronne są jednorazowe. Istnieją oczywiście odmiany wielokrotnego użytku, które najczęściej odróżniają się od jednorazowych tym, że są znacznie grubsze. Często mówi się o nich „gumowe rękawiczki”. Stosowanie wielorazowych rękawiczek, nawet z materiałów niebiodegradowalnych, mogłoby pomóc skutecznie ograniczyć produkcję śmieci z tworzyw sztucznych. Jednak pojawia się pytanie, czy rękawiczki wielorazowe chronią tak samo skutecznie przed drobnoustrojami, jak ich jednorazowe odmiany? W tym temacie wypowiada się ekspert z firmy Octoplus z Wrocławia:
Rękawiczki wielorazowe chronią równie skutecznie przed zarażeniem, co rękawiczki jednorazowe. Jednak należy mieć na uwadze, że rękawiczki ochronne, niezależnie czy mowa o tych jednorazowych czy wielorazowych, aby skutecznie mogły chronić swojego użytkownika, muszą zostać przede wszystkim prawidłowo ściągnięte, a następnie zutylizowane lub umyte i zdezynfekowane. Niestety rękawiczki jednorazowe, poddawane procesowi mycia z należytą uwagą i dokładnością, najprawdopodobniej ulegną uszkodzeniu ze względu na swoją delikatną strukturę, co będzie skutkowało tym, że i tak trafią do kosza. Natomiast w przypadku rękawiczek wielorazowych zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że – nawet stosując się rygorystycznie zasad dezynfekcji – nie uda się usunąć w 100% potencjalnie groźnych zanieczyszczeń, które się na nich znalazły.
Nie ma więc równie skutecznego w zakresie ochrony osobistej rozwiązania jak rękawiczki jednorazowe, pod warunkiem, że będzie się je we właściwy sposób ściągać, a następnie prawidłowo utylizować. Badania dowodzą, że błędnie użytkowane rękawiczki zwiększają prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem, dlatego lepiej z nich całkowicie zrezygnować, niż eksploatować w niewłaściwy sposób.
Jak prawidłowo nosić i ściągać rękawiczki?
Wiele osób pomija ten krok, co stanowi kategoryczny błąd: przed założeniem rękawiczek ochronnych należy myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez minimum 20 sekund, a najlepiej dodatkowo zdezynfekować preparatem odkażającym. Kolejnym krokiem powinno być uważne wyjęcie rękawiczki z opakowania poprzez chwycenie dwoma palcami za jej brzeg, a następnie naciągnięcie jej na drugą dłoń płynnym ruchem, aż do końca.
Natomiast aby ściągnąć rękawiczkę należy złapać za jej brzeg i pociągnąć jednym, stanowczym ruchem tak, by wywinęła się na drugą stronę. W ten sposób zanieczyszczenia, które zdążyły na niej osiąść, zostaną zamknięte wewnątrz. Następnie należy powtórzyć tę samą czynność z drugą rękawiczką, nadal trzymając w ubranej dłoni zdjętą już rękawiczkę – tak, aby podczas ściągania drugiej, znalazła się w niej pierwsza. Taką paczuszkę należy następnie wyrzucić do śmieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana