Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy esparcetę można uprawiać na glebach ubogich i suchych?
Esparceta siewna, nazywana również sparcetą siewną lub wykolistną, jest gatunkiem rośliny z rodziny motylkowatych. Uprawia się ją w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, ale w naszym kraju nie cieszy się taką popularnością jak koniczyna czerwona czy lucerna. Wynika to między innymi z jej wymagań glebowych. Czy esparceta siewna może być uprawiana na glebach ubogich i suchych?
Wymagania glebowe i klimatyczne esparcety siewnej
Esparceta siewna ma specyficzne wymagania glebowe. Ich spełnienie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w uprawie. Esparceta siewna może być z powodzeniem uprawiana na glebach ubogich oraz suchych. Powszechnie występuje na niżu, a także w niższych partiach gór. Roślina ta nie nadaje się jednak do uprawy na glebach ciężkich, podmokłych, zbyt pulchnych i piaszczystych. W przypadku uprawy na glebach mocniejszych, takich jak czarnoziemy, wykazuje niższą trwałość. Esparceta siewna ma także wysokie wymagania co do odczynu gleby. Najlepiej radzi sobie na glebach wapiennych (rędzinach i madach) o płytkiej warstwie ornej, których pH jest większe niż 7,3. Poza tym gleba przeznaczona pod jej uprawę powinna być ciepła.
Przeczytaj również: Zastosowanie esparcety w rekultywacji terenów
Esparceta siewna wymaga również zapewnienia odpowiednich warunków klimatycznych. Daje najlepsze plony na terenach ciepłych oraz o dużym nasłonecznieniu, więc nie powinno się jej wysiewać w najchłodniejszych rejonach kraju. Rośnie intensywnie przy dobowej temperaturze przekraczającej 5°C. Ma tendencję do zanikania przy deszczowej i mglistej pogodzie. Esparceta siewna wytwarza bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy – z korzeniem palowym sięgającym na głębokość nawet 2 metrów i licznymi korzeniami bocznymi z brodawkami korzeniowymi, które są zdolne do rozpuszczania minerałów glebowych. Pozwala jej to na pobieranie składników odżywczych z głębszych warstw gleby i pomaga przetrwać okresy suszy.
Dlaczego warto uprawiać esparcetę siewną?
Esparceta siewna jest wartościową rośliną pastewną. Zawiera znaczne ilości białka, tanin, witamin i soli mineralnych. Ponadto jest lekkostrawna, więc nie powoduje kłopotów trawiennych u zwierząt. Na paszę nadaje się między innymi odmiana Taja, której nasiona oferuje na przykład sklep Małopolskiej Hodowli Roślin. Esparcetę siewną uprawia się przede wszystkim na pokarm dla bydła, ale można nią skarmiać także trzodę chlewną, konie oraz młode zwierzęta. Podawana jest głównie w postaci zielonki. Esparceta siewna doskonale sprawdza się także w płodozmianach jako roślina przeciwerozyjna. Często uprawia się ją w niższych partiach gór na polach zakamienionych oraz o większym nachyleniu. Dodatkowo jest rośliną silnie miododajną – jej wydajność miodowa z 1 ha wynosi około 100 kg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana