Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy bardziej opłaca się wymienić pieniądze w Polsce, czy za granicą?
Nareszcie nadeszło lato, a wraz z nim czas wakacyjnych urlopów. Z uwagi na dość kapryśną i raczej nierozpieszczającą nas pogodę w kraju, coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazdy zagraniczne. Dalekim podróżom sprzyjają rosnące zarobki i łatwość podróżowania, jaką zapewniają rozbudowane połączenia lotnicze. Jednak by wypoczynek był naprawdę udany, warto się do niego dobrze przygotować.
Wakacyjne wyjazdy nierozerwalnie wiążą się z wydawaniem pieniędzy. W przypadku urlopów zagranicznych, są to pieniądze w obcych walutach, o czym koniecznie należy pamiętać jeszcze przed wyruszeniem w drogę – zwraca uwagę nasz rozmówca z warszawskiego kantoru „ALEX”.
Po co wymieniać gotówkę?
Czemu posiadanie gotówki w lokalnej walucie jest tak ważne w dobie bankowości elektronicznej? Przecież każdy z nas posiada kartę debetową lub kredytową, którą zwykle można płacić na całym świecie. Owszem, posiadanie karty płatniczej zamiast dużej ilości gotówki w podróży wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Niestety, na turystów za granicą czai się wiele niebezpieczeństw, również jeśli decydują się posługiwać wyłącznie plastikowymi pieniędzmi. Najczęściej spotykanym wakacyjnym dramatem jest zablokowanie karty przez troskliwy bank, przy pierwszej próbie użycia jej za granicą. Wybierając się w podróż warto więc uprzedzić bank o nadchodzących nietypowych transakcjach. Drugą, jeszcze bardziej stresującą sytuacją jest moment, w którym urlopowicz orientuje się, że kartę zgubił lub została ona skradziona. W obu tych przypadkach, jeśli nie posiada w zanadrzu gotówki, okazuje się nagle, że zostaje całkiem pozbawiony środków do życia. Kolejną kwestią jest ryzyko związane z korzystaniem z nieznanych bankomatów i portali płatniczych, które zwłaszcza w wypoczynkowych kurortach, bardzo często są sposobem na wykradzenie naszych danych i zhakowanie karty.Wymieniać pieniądze w Polsce, czy za granicą?
Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją jest wymiana waluty w Polsce, przed wyjazdem. Najważniejszym argumentem jest oczywiście oszczędność, ale nie tylko. W niektórych krajach spoza strefy euro, już po wyjściu z samolotu, podczas kontroli paszportowej, będziemy zmuszeni zapłacić za wizę wjazdową. Choć trudno to sobie wyobrazić, nie wszędzie w takiej sytuacji będziemy mieli możliwość dokonania opłaty kartą. Wróćmy jednak do oszczędności. Dlaczego warto wymieniać walutę jeszcze przed wyjazdem z kraju? Po pierwsze, wyjeżdżając na wakacje za granicę zwyczajnie nie opłaca się posługiwać kartą. Banki posiadają własne kursy walut, zwykle dużo mniej korzystne niż kantory. Po takich wakacjach wyciąg bankowy może mocno cię zaskoczyć. Również pomysł wypłaty gotówki z polskiego konta w zagranicznym bankomacie wiąże się z niepotrzebnymi wydatkami. Choć płatności kartą zwykle nie są obciążone dodatkowymi kosztami, wypłaty z bankomatów – jak najbardziej. Prowizja za taką transakcję może sięgać kwot rzędu nawet 100 euro. Z zasadnością wymiany waluty w Polsce trudno się spierać. Posługując się za granicą wyłącznie przywiezioną ze sobą gotówką to wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo konta bankowego.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana