Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy aparaty słuchowe są refundowane?
Badania wskazują, że pewna część społeczeństwa cierpi na niedosłuch. Nie zawsze są to osoby starsze. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z problemu, dopóki nie narośnie on do tego stopnia, że dyskomfort jest już zauważalny. Na szczęście nowoczesna technika pozwala na jego zniesienie. Konstruowane są coraz nowocześniejsze aparaty słuchowe. Niestety tego typu elektronika nie należy do najtańszych. Czy może być refundowana?
Czy niesłyszącym przysługuje refundacja na aparaty słuchowe?
Każdy ubezpieczony w NFZ może dostać refundacje na aparat słuchowy. Może ona być całkowita lub częściowa. Wszystko zależy od stopnia niedosłuchu, innowacyjności aparatu słuchowego, a nawet wieku. Pod uwagę bierze się też rodzaj urządzenia. Różne są też częstotliwości refundowania aparatów słuchowych. Cała kwota refundowana jest osobom przed 26 rokiem życia, a po ukończeniu tych lat refundacja wynosi 70 procent. Zwrot całości kosztów aparatu otrzymują inwalidzi oraz osoby represjonowane. Częstotliwość refundowania to 5 lat, oprócz osób do 26 roku życia, gdzie wynosi ona 3 lata.
Pierwszym krokiem do otrzymania dofinansowania, jest przeprowadzenie badań słuchu, w takim miejscu, jak AparaticaMED. Z otrzymanymi wynikami trzeba koniecznie udać się do lekarza laryngologa. Niekiedy może on zlecić dokładniejszą diagnostykę, by lepiej dobrać odpowiedni aparat. Lekarz wypisuje wniosek, z którym pacjent udaje się do Lokalnej siedziby NFZ, gdzie dostaje instrukcje dotyczące innych, dodatkowo wymaganych dokumentów. Po zgromadzeniu wszystkich i ich rozpatrzeniu można już zakupić aparat z konkretnym poziomem refundacji.
Refundacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Oprócz dofinansowań z Funduszu Zdrowia istnieje możliwość otrzymania takiego świadczenia z PFRON-u. Takie refundacje mogą być częściowe i dotyczyć osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Nie zawsze chodzi tutaj o ograniczenia ruchowe, bo często dofinansowania do aparatów słuchowych dostają pacjenci onkologiczni.
Zapomogi od Ośrodków Pomocy Społecznej
Jeżeli sytuacja ekonomiczna w rodzinie niedosłyszącego nie jest najlepsza, to istnieje możliwość otrzymania zapomogi od Gminnego lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W razie wypełniania wniosku należy określić, że środki te mają być przeznaczone właśnie na aparat słuchowy. Młodzi ludzie mają również możliwość wystąpienia o taką zapomogę do władz uczelni, na której się uczą.
Oprócz wspomnianych instytucji pomoc w pozyskaniu środków na aparat słuchowy można uzyskać w licznych stowarzyszeniach i fundacjach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana