Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy alkoholizm może mieć podłoże dziedziczne?

Nadużywanie alkoholu jest powodem wielu problemów zdrowotnych i behawioralnych, ale także zaburza funkcjonowanie w obszarze społecznym oraz silnie oddziałuje na relacje z najbliższymi. Mechanizm uzależnienia się od picia ma zwykle bardzo wiele przyczyn, a nałóg kształtuje się pod wpływem różnych współwystępujących czynników. Wśród nich znajdują się też obciążenia dziedziczne, mające podłoże zarówno w genetyce, jak i przekazywaniu wzorców zachowań.
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm jest chorobą oficjalnie uznaną przez WHO i wpisaną do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów ICD-10. Uważa się go również za chorobę w myśl klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, czyli obowiązującej obecnie DSM-IV. Cechami charakterystycznymi choroby alkoholowej są poczucie przymusu picia, niemożność kontroli zachowania związanego ze spożywaniem alkoholu, jak również występowanie tzw. zespołu odstawieniowego, czyli zespołów reakcji fizjologicznych na braku alkoholu. Osoby uzależnione mają podwyższoną tolerancję na alkohol, co przejawia się koniecznością przyjmowania jego większych dawek. Zaniedbują też inne aktywności, mając jednocześnie świadomość szkodliwych i nieuchronnych następstw swego zachowania. Istnieją możliwości skutecznego leczenie alkoholizmu. W pomorskim pomoc osobom zmagającym się z problemem picia oferuje ośrodek Odpocznienie.
Czynniki genetyczne a uzależnienie od alkoholu
Badania nad osobami dotkniętymi alkoholizmem wskazują na to, że rozwój choroby ma zarówno podłoże środowiskowe, jak i jest w pewnym zakresie spowodowany czynnikami dziedzicznymi. U osób, w których rodzinie zdarzały się przypadki uzależnień od alkoholu, ryzyko wpadnięcia w nałóg jest istotnie wyższe, niż w przypadku osób, które nie mają tego rodzaju obciążeń.
Nie można jednak zapominać, że określony układ genów oznacza jedynie szanse na rozwój choroby, nie determinuje jednak jej pojawienia się, ponieważ do tego konieczna jest interakcja wielu zmiennych. Niebezpieczeństwa nie powinno się jednak lekceważyć, gdyż w grę wchodzi zarówno behawioralna, jak i metaboliczna reakcja na alkohol pozostająca poza kontrolą. Profesjonalną pomoc osobom mającym problem z alkoholem oferuje Ośrodek terapii uzależnień Odpocznienie w Lipnicy w województwie pomorskim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana