Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czego objawem mogą być szumy uszne?
Szumy uszne to efekty akustyczne, które – choć nie pochodzą z zewnątrz – potrafią znacząco obniżyć jakość życia pacjenta, a nawet uniemożliwić mu normalne funkcjonowanie. Natarczywy, nieustający szum w uszach, od którego nie można uciec, odbiera skupienie i spokój, a sprowadza na osobę zmagającą się z nim niepokój, przeciągający się stres i wieczne zmęczenie.
Nie lekceważ szumów usznych!
O szumach usznych wymagających konsultacji z lekarzem mówimy wówczas, gdy trwają one stale lub gdy czas trwania pojedynczego epizodu wynosi więcej niż pięć minut. Czym objawiają się szumy uszne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy Amfon w Lublinie, która oferuje badania słuchu i aparaty słuchowe:Szumy uszne to dźwięk, który słyszy wyłącznie pacjent. Nie pochodzi on z zewnątrz, jest słyszany tylko w głowie. Nie wpływa w żaden sposób na normalne słyszenie, nie zagłusza dźwięków z zewnątrz, lecz stale towarzyszy wszystkiemu, co robimy. Osoba, która nigdy tego nie doświadczyła, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak taka niepozorna dolegliwość potrafi rujnować życie.Funkcjonowanie z ciągłym szumem, którego w dodatku nie słyszy nikt inny, potrafi doprowadzić do rozpadu więzi rodzinnych i przyjacielskich. Szumy uszne uniemożliwiają skupienie, więc praca zaczyna sprawiać problemy. Pacjent nie może się zrelaksować i wypocząć, więc przedłużające się zmęczenie daje o sobie znać bardzo szybko. Do tego dochodzi strach o to, czy szum nie jest związany z poważnym urazem mózgu.
O czym mogą świadczyć szumy uszne?
Jest wiele schorzeń, które mogą objawiać się szumami usznymi. Co ciekawe, z objawem tym miało do czynienia aż 17% dorosłych Polaków. Jeżeli więc słyszysz w głowie uporczywy szum – dzielisz to doświadczenie z milionami osób! Najbardziej oczywistym powodem szumów usznych jest długotrwałe przebywanie w hałasie. Jeżeli na co dzień używamy słuchawek, pracujemy w hałaśliwym otoczeniu lub lubimy posłuchać głośno muzyki, warto odciąć się od zbyt intensywnych dźwięków na jakiś czas. Jeżeli po kilku tygodniach to nie przyniesie rezultatu, należy skontaktować się z lekarzem. Szumy mogą wiązać się też z chorobami. Towarzyszą np. nadciśnieniu. Wtedy oprócz szumu pacjenci doświadczają pulsowania i bólu głowy, a objawy te nasilają się przy wysiłku fizycznym. Inną chorobą wywołującą szumy w uszach jest miażdżyca. Słyszany dźwięk to krew przeciskająca się przez zbyt ciasne światło żyły. Dlatego szumy mogą towarzyszyć też innym chorobom związanym z krwią, a nawet terapiom, które wpływają na jej gęstość. Niska krzepliwość krwi, jej rozrzedzenie wywołane lekami lub alkoholem oraz przyspieszenie obiegu mogą objawiać się jako szumy uszne. W każdym przypadku należy udać się do lekarza i zachować szczególną ostrożność przy dozowaniu leków oraz podjąć działania zaradcze.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana