Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czego można się dowiedzieć z oznaczeń DIN śrub?
Skrótem DIN z odpowiednią liczbą oznaczane są wyroby spełniające wymagania Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego – nie tylko śruby. Instytucja z siedzibą w Berlinie jest przedstawicielem europejskich i światowych organizacji normalizujących od 1975 roku, a więc jej status jest niepodważalny. Normy DIN dla śrub tworzą rozbudowany katalog elementów złącznych, który opisuje ich właściwości.
Czemu służy norma DIN dla śrub?
Jaki jest sens stosowania norm dla śrub czy innych wyrobów? Normalizacja służy zapewnieniu ostatecznemu nabywcy wyrobu określonej funkcjonalności i użyteczności. Wyrób, który jest zgodny z ogólnie przyjętą normą, na pewno sprawdzi się w przewidywanym dla niego zastosowaniu. Zgodność z normą jest też gwarancją bezpieczeństwa użycia danego wyrobu.
Naszym klientom oferujemy wyłącznie normalizowane wyroby, a więc śruby DIN lub ISO, jeśli dany model nie jest uwzględniony w niemieckich normach. Dzięki temu mamy pewność, że połączenia wykonywane z wykorzystaniem naszych elementów złącznych będą niezawodne, a klienci zadowoleni – wyjaśnia ekspert z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Logis.
O czym informuje DIN śruby?
Wyrażony w kilkoma cyframi DIN śruby zawiera w sobie informację o jej rodzaju, przede wszystkim o kształcie łba oraz proporcjach wymiarowych między łbem i gwintem. Pozostałe dane istotne z punktu widzenia inżyniera (w tym klasa twardości, wymiary) są zakodowane w dalszych oznaczeniach. Nasz rozmówca wspomniał o jeszcze jednym systemie normalizacyjnym, a mianowicie ISO. Ogólnoświatowe normy ISO są równie wiarygodne jak DIN, choć obejmują nieco mniejszy katalog śrub. Jeśli w projekcie inżynierskim znajduje się informacja o wymaganych śrubach DIN, można zastąpić je odpowiednikami ISO. W tym celu należy zapoznać się z tabelą konwersji. Oto kilka przykładów śrub DIN i ich odpowiedników ISO:
- DIN 558 - ISO 4018 - śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia
- DIN 580 - ISO 3266 - śruba z uchem
- DIN 603 - ISO 8677 - śruba z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowa)
- DIN 6914 - ISO 7412 - śruba do połączeń sprężanych HV
- DIN 7991 - ISO 10642 - śruba z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym
- DIN 912 - ISO 4762 - śruba z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (imbusowa)
- DIN 931 - ISO 4014 - śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia
- DIN 933 - ISO 4017 - śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia
- DIN 960 - ISO 8765 - śruba z łbem sześciokątnym z gwintem drobnozwojnym na części długości trzpienia
- DIN 961 - ISO 8676 - śruba z łbem sześciokątnym z gwintem drobnozwojnym na całej długości trzpienia
Na zakończenie musimy dodać, że obok norm DIN i ISO funkcjonują również polskie normy PN. Istnienie trzech różnych standardów może wprowadzać pewne zamieszanie, dlatego jeśli masz kłopot z odnalezieniem właściwej śruby, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego sprzedawcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana