Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cylindry w układach hydraulicznych

Cylindry stosowane w układach hydraulicznych są wykorzystywane w maszynach i urządzeniach, które do swego funkcjonowania potrzebują przenoszenia dużych sił i precyzyjnego sterowania ich działaniem. Cylindry hydrauliczne są używane m.in. do przemieszczania ramion roboczych rozmaitego sprzętu, przesuwania platform, dokładnego pozycjonowania, podnoszenia elementów o dużej masie, a także do przesuwania ich.
Funkcjonowanie układów hydraulicznych
Układy hydrauliczne to jedne z bardziej efektywnych sposobów przekazywania mocy za pośrednictwem energii zgromadzonej w cieczy. Ich wielką zaletą jest możliwość działania z niezwykle małym opóźnieniem, a także przekazywania bardzo dużych sił. Korzystna jest również niska awaryjność i możliwość stosowania w bardzo wymagających warunkach, np. w znacznym zapyleniu, dużej wilgotności czy też w strefach zagrożonych pożarem lub wybuchem. Odbiorniki mocy stosowane w urządzeniach hydraulicznych zarówno silniki, jak i cylindry hydrauliczne mogą być wykorzystywane w olbrzymiej ilości maszyn i urządzeń, od wind czy podnośników, aż po maszyny budowlane – tłumaczy przedstawiciel firmy Mechanizacja, która specjalizuje się w dostarczaniu urządzeń hydraulicznych.
Układy hydrauliczne używane w różnych zastosowaniach przemysłowych potrzebują do swego działania kilku istotnych elementów. Niezbędna jest pompa służąca do wymuszania przepływu płynu i uzyskiwania odpowiedniego ciśnienia wraz ze źródłem napędu w postaci silnika elektrycznego lub spalinowego, a niekiedy nawet prostego układu mechanicznego. Konieczny jest również zbiornik czynnika hydraulicznego wraz z przewodami oraz rozdzielacz z zaworami, które umożliwią sterowanie pracą całości. Jako element wykonawczy w układach hydraulicznych może być użyty silnik albo cylinder hydrauliczny zwany też siłownikiem.
Przeczytaj również: Ochrona imprez masowych w świetle przepisów prawa polskiego
Jak działają cylindry hydrauliczne?
Działanie siłownika hydraulicznego jest stosunkowo proste. Urządzenie składa się z cylindra, w którym porusza się tłok osadzony na tłoczysku. Do środka cylindra wprowadzany jest czynnik hydrauliczny, który napierając na powierzchnię czynną tłoka, prowadzi do jego przesunięcia się i do wysunięcia cylindra. Siłowniki hydrauliczne mogą występować w wersjach jedno- lub dwustronnego działania. W pierwszym przypadku tłok powraca do pierwotnego położenia za sprawą działania sprężyny, pod ciężarem tłoczyska lub masy do niego dołączonej. W siłowniku dwustronnego działania powrót tłoka następuje po dostarczeniu cieczy roboczej do komory znajdującej się w cylindrze od strony tłoczyska. W takim przypadku siła jest przenoszona w obie strony, a zatem siłownik może przemieszczać dołączoną do niego masę w obu kierunkach.
Przeczytaj również: Do czego służą risografy?
Istnieje wiele różnych rodzajów cylindrów hydraulicznych, które różnią się od siebie budową i zastosowaniem. Do częściej używanych należą cylindry tłokowe – w których pod wpływem ciśnienia czynnika roboczego przemieszcza się tłoczysko, a także nurnikowe – w urządzeniach tego rodzaju tłoczysko jest nieruchome, przemieszcza się natomiast cylinder.
Przeczytaj również: Jakie naczynia są przyjazne środowisku?
Interesującą odmianą siłowników są siłowniki teleskopowe. Są one używane tam, gdzie masa musi być przemieszczona na większą odległość niż ruch roboczy tłoczyska. W sprzęcie tego rodzaju mamy do czynienia z kilkoma cylindrami, które umieszczone jeden w drugim pełnią funkcję tłoczysk i wysuwają się kolejno, w miarę jak rośnie ciśnienie dostarczanego czynnika hydraulicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana