Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD?
Nawet najwyższej jakości sprzęt gospodarstwa domowego – między innymi pralki, lodówki i kuchenki – prędzej czy później ulegnie zużyciu do tego stopnia, że jego naprawianie będzie mniej opłacalne, niż kupno nowego urządzenia. Pozostaje pytanie, co należy zrobić ze starym sprzętem. W dzisiejszych czasach wciąż wielu konsumentów nie ma świadomości, że zużytych urządzeń nie powinno się wyrzucać wraz z innymi odpadami.
Pralka w śmietniku? Będzie grzywna
Zgodnie z artykułem 74 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, osoby które umieszczają stary i zużyty sprzęt AGD, gospodarstwa domowego wraz z innymi odpadami, podlega karze grzywny. Jak wysoka jest kara? Zgodnie z nowym przepisami może ona wynosić nawet 5000 złotych – czyli tyle, co dobrej jakości nowy sprzęt. Większe kary poniesiemy, jeśli przez wyrzuceniem sprzętu rozebraliśmy go na części – wtedy grzywna może wynosić nawet 100 000 złotych.Skąd tak surowe kary?
Wysokość kar może zdumiewać, jest jednak w pełni uzasadniona. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym powstawała z myślą o zapobieganiu skażeniu środowiska. Należy pamiętać, że w produkcji sprzętów AGD wykorzystuje się pierwiastki i związki chemiczne, które mogą prowadzić do poważnego zanieczyszczenia otoczenia – kiedy sprzęt jest sprawny, związki te nie stanowią zagrożenia, jednak mogą wydostawać się na zewnątrz z urządzenia starego i uszkodzonego. Dlatego szczególnie surowo karze się osoby, które nie posiadając odpowiednich uprawnień zabierają się za rozkładanie elektroodpadów na części.Gdzie utylizować stare sprzęty?
Co w takim razie możemy zrobić ze zużytymi akcesoriami gospodarstwa domowego? Rozwiązania są trzy:- Możemy oddać zużyty sprzęt elektronicznych w sklepie zajmującym się sprzedażą tego rodzaju urządzeń – obowiązek prowadzenia skupu starych urządzeń nakładają na sprzedawców przepisy wprowadzone w 2006 roku. Istnieją jednak pewne ograniczenia tego rozwiązania, mianowicie możemy z niego skorzystać tylko wtedy, gdy zamierzamy kupić nowe urządzenie tego samego rodzaju. Przykładowo: możemy oddać starą pralkę, jeśli kupimy w sklepie nową. Nie ma możliwości oddania starej pralki przy jednoczesnym kupnie lodówki, bądź oddanie pralki bez zakupu nowego sprzętu.
- Oddamy sprzęt podczas zbiórki elektroodpadów. Od czasu do czasu gminy mogą organizować takie zbiórki w określonych punktach
- Możemy również osobiście udać się do punktu skupującego stare elektroodpady – takiego jak Zakład Obrotu Złomem. Nie należy takich punktów mylić ze zwykłymi skupami złomu. Pamiętajmy, że zużytego sprzęty elektryczne i elektroniczne to odpady o potencjalnie niebezpiecznym wpływie na środowisko, z tego powodu powinny być skupowane, magazynowane i przetwarzane przy użyciu innych metod, niż zwykłe surowce wtórne. Informacje o tym, gdzie znajduje się punkt skupu elektroodpadów znajdziemy na stronie internetowej naszej gminy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana