Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do tzw. artykułów złącznych?
Artykuły złączne otaczają nas ze wszystkich stron i towarzyszą nam na każdym kroku. Spotykamy je w domu, pracy, na zakupach. Znajdziemy je w sprzętach gospodarstwa domowego, w przedmiotach codziennego użytku, w samochodach, a nawet meblach. Choć najczęściej są sprytnie ukryte w urządzeniach i konstrukcjach, to spełniają bardzo ważne zadania. Sprawdźmy zatem jak dzielimy wyroby złączne, z czego się je produkuje i do czego tak naprawdę służą?
Co określamy mianem artykułów złącznych?
Choć nie ma jedCzym się wyróżniają i gdzie są stosowane artykuły złączne? noznacznej definicji opisującej artykuły złączne, to do tej grupy można śmiało zaliczyć wszystkie wyroby, których podstawową funkcją jest łączenie rozmaitych przedmiotów oraz powierzchni. Dotyczy to zarówno niewielkich części, jak i dużych elementów. Artykuły złączne mogą mieć rozmaite formy, począwszy od giętkich, jak np. opaski zaciskowe, po sztywne, do których zaliczamy m.in. wkręty i śruby. Różny też może być sposób, w jaki dany artykuł spełnia swoją funkcję, czyli dokonuje połączenia. Wreszcie bardzo odmienne są surowce wykorzystywane do ich produkcji. Właśnie dlatego określenie, z jakim artykułem złącznym mamy do czynienia nie jest wcale takie proste.
Jak jednak wyjaśnia ekspert hurtowni Metalex z Dąbrowy Górniczej, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór różnego typu artykułów złącznych:
Artykuły złączne można podzielić według wielu kryteriów. Jedno z nich dotyczy trwałości wykonanego połączenia. Pod tym względem można wyodrębnić dwie kategorie. Pierwsza to ta, obejmująca łączenia stałe. Wykonuje się je przy pomocy różnego rodzaju nitów. Do drugiej grupy zaliczamy wyroby gwintowane. Ta grupa jest znacznie szersza i obejmuje m.in. wkręty, blachowkręty, śruby czy nakrętki. Wszystkie one umożliwiają trwałe połączenie dwóch i więcej elementów, jednak z możliwością ich rozłączenia. Dzięki temu artykuły te są używane bardzo powszechnie i można się z nimi zetknąć w niemal wszystkich branżach. Kolejne kryterium podziału artykułów złącznych opiera się na materiale, z jakiego produkt został wykonany. Do tych najpopularniejszych należą różne gatunki stali oraz inne stopy metali np. miedź, aluminium czy mosiądz. Od rodzaju użytego surowca zależy bardzo wiele np. w jakich warunkach dany artykuł złączny może być stosowany.
Gdzie znajdują zastosowanie artykuły złączne?
Rosnący popyt na artykuły złączne wyraźnie świadczy o tym, że ich zastosowanie jest coraz szersze. Do branż, które nie mogłyby bez tych artykułów istnieć można zaliczyć wszystkie te, które w swojej produkcji bazują na montażu wielu podzespołów w jeden gotowy produkt. Doskonałym przykładem może być branża meblarska, gdzie różnego typu wkręty, kołki i śruby są podstawą montażu mebli. Podobnie rzecz ma się z producentami sprzętu AGD i RTV oraz koncernami motoryzacyjnymi. Jednak artykuły złączne są również wykorzystywane przy budowie domów, gdzie używa się np. blachowkrętów, które służą do mocowania metalowych pokryć dachowych, a także wkrętów stosowanych podczas montażu płyt kartonowo-gipsowych. Jak zatem widać artykuły złączne to stały element naszego otoczenia i choć najczęściej mają niepozorny wygląd, to bardzo wiele od nich zależy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana