Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do produktów tartacznych?
Tartacznictwo jest dużą gałęzią przemysłu drzewnego w Polsce i na świecie. Przemysł tartaczny obejmuje tartaki, wytwórnie materiałów podłogowych i nasycalnie drewna. To w tartakach dokonuje się przerobu drewna okrągłego na tarcicę – jeden z ważniejszych produktów tartacznych. Tarcicę przerabia się na elementy drewniane w meblarstwie, budowlance i stolarce. Wszystkie drewniane przedmioty, jakie masz wokół siebie, trafiły do Ciebie dzięki pracy tartaków.
Jak mówi ekspert z firmy Standrew S.A: Współczesny tartak wygląda dziś zupełnie inaczej niż sto lat temu. Obecnie równie mocno liczy się praca mięśni, co znajomość i specjalizacja w obsłudze nowoczesnych maszyn. Technologia odmieniła wygląd kultury przetwarzania drewna. Nowoczesne tartaki potrafią zwiększyć ilość przerabianego drewna oraz podnieść standardy wykonanych z niego produktów. Śledząc rozwój technologii, wiemy, że efektywność tartaków będzie nadal rosła.
Na czym polega praca w tartaku
Prace w tartaku pod wpływem rozwoju technologii uległy znacznej zmianie. Proces produkcji wielu wyrobów tartacznych jest obecnie niemal całkowicie zautomatyzowany. Mimo to pracownicy tartaku muszą mieć wszechstronną wiedzę nie tylko na temat obsługi maszyn, ale również samego surowca. To od ich pracy zależy jakiej jakości będzie produkt końcowy przerobu drewna, czyli okna, drzwi, podłogi, meble, czy domy. Oprócz wiedzy, w tartaku trzeba mieć niesamowitą wytrzymałość na trudne warunki. Praca w ciągłym hałasie to jedna z wielu niedogodności, które trzeba umieć znosić. Wysokie poczucie odpowiedzialności i opanowanie są kluczowe. Działanie na tak szlachetnym materiale jakim jest drewno nie znosi błędów. Szczególnie przy obróbce drewna dębowego istotne są wiedza i doświadczenie pracowników. Dzięki dobrym fachowcom pracującym w tartakach możliwe jest stałe poprawianie jakości pozyskiwanego surowca i rozwój całej branży.
Produkty tartaczne
Trudno się nadziwić jak wiele zawdzięczamy pracy tartaków. Przede wszystkim chodzi o tarcicę budowlaną. W zależności od potrzeb, tartaki oferują tarcicę obrzynaną lub nieobrzynaną o różnym stopniu wysuszenia. Właśnie z tarcicy zbuduje się porządne okna, drzwi, schody i meble. Wśród szerokiej oferty tartaków znajdują się różne rodzaje desek. Szczególnie warte uwagi są lamele drewniane. To z nich robi się drewniane podłogi o przeróżnym wyglądzie i trwałości. Przy wykańczaniu domu równie przydatne będą deski elewacyjne, czy deski tarasowe. Innym produktem tartacznym są więźby dachowe, albo równie nieodzowne krawędziaki. To bardzo ważne elementy konstrukcyjne domu. Więźby to inaczej drewniany szkielet dachu, a krawędziaki przenoszą obciążenia z dachu domu na ściany. Łaty dachowe i kontrłaty są również idealnym produktem do obijania dachów. Idące z duchem czasu tartaki kontynuują wielowiekową tradycję w coraz bardziej innowacyjnej, zmechanizowanej formie. Tartak to nie tylko różne produkty, ale także usługi związane z obróbką cieplną i suszeniem drewna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana