Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do produktów niebezpiecznych?
Wśród substancji niebezpiecznych można wyróżnić różnego rodzaju środki chemiczne i paliwa płynne. Z uwagi na ich właściwości i możliwość stworzenia zagrożenia dla środowiska naturalnego, ważne jest zadbanie o ich bezpieczny transport. Przewóz mogą wykonywać tylko przedsiębiorstwa dysponujące odpowiednią flotą i zatrudniające wykwalifikowanych pracowników. Sprawdź, co zaliczamy do towarów niebezpiecznych i jak powinien przebiegać ich transport!
Paliwa płynne – produkty niebezpieczne
Produkty niebezpieczne mogą mieć różne stany skupienia. Części z nich nie można przewozić, a te towary, które mogą być transportowane, wymagają zapewnienia odpowiednich warunków przewozu. Jak wyjaśnia ekspert z firmy logistyczno-spedycyjnej INTRADE, która oferuje szeroki zakres usług transportowych:
Towary niebezpieczne, tj. paliwa płynne czy środki chemiczne stwarzają zagrożenie fizyczne i biologiczne. Wspomniane produkty są łatwopalne oraz szkodliwe dla środowiska, dlatego ich bezpieczny transport jest bardzo ważny.
W dokumencie wskazującym normy, jakie należy spełnić podczas ich przewozu, są klasyfikowane jako UN 1202 – olej napędowy oraz UN 1203 – benzyna. Dokument ten jest nazywany umową ADR i jest międzynarodowym materiałem opracowanym podczas Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Obecnie honorują go 44 państwa, które zobowiązały się do przestrzegania podczas transportu substancji niebezpiecznych wskazanych zasad.
W Polsce aktem prawnym, który ustala zasady transportu substancji stanowiących zagrożenie, zgodnym z umową ADR, jest Ustawa o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.
Jak należy przewozić towary niebezpieczne?
Jak już wspomniano, przewóz towarów niebezpiecznych wymaga stosowania odpowiednich środków ostrożności. W przypadku paliw płynnych najważniejsze jest nieumieszczanie towarów mogących wejść z nimi w niebezpieczne reakcje. Kluczowe jest także odpowiednie opisanie cystern i pojazdów specjalistycznych zgodnie z normami wskazanymi w przytoczonym dokumencie. Każdorazowo przed napełnieniem zbiorników są sprawdzane dokumenty i stan techniczny pojazdy, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości – transport zostaje odwołany.
Ważny jest także sposób przewozu towarów niebezpiecznych. Z tego też względu w skład jednostki transportowej może wchodzić jedynie pojazd samochodowy i jedna przyczepa. Dodatkowo zewnętrzna powierzchnia cysterny powinna być oczyszczona z wszelkich pozostałości po paliwie.
Spełnienie wspomnianych zasad jest niezwykle ważne, gdyż za bezpieczeństwo odpowiada nie tylko przewoźnik, ale też odbiorca i nadawca. Ten ostatni jest zobowiązany do dostarczenia niezbędnych informacji technicznych i wymaganych dokumentów, ale też dopuszczenia zbiorników nadających się do użytku. Wśród obowiązków kierowcy można wyróżnić dopilnowanie regularnego przeprowadzania badań technicznych czy też sprawdzenie obecności wyposażenia dla cystern określonego w instrukcjach. Z kolei jednym z zadań odbiorców jest oczyszczanie jednostki transportowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana