Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do małej architektury miejskiej?
Celem umieszczania elementów architektonicznych jest przede wszystkim, zwiększenie poziomu estetyki przestrzeni. Jak mówi specjalista z firmy Asklepios, mogą one mieć charakter religijny, historyczny, ale również czysto dekoracyjny. Zalicza się do nich przede wszystkim fontanny, posągi, czy elementy bram. Do wykonania obiektów tego rodzaju wykorzystuje się najczęściej metody i surowce tradycyjne, takie jak beton lub gips.
Elementy użytkowe, czyli niewidzialna pomoc w codziennym funkcjonowaniu
Tym, co wyróżnia elementy użytkowe, jest fakt, że najczęściej są produkowane w sposób seryjny. Jak nietrudno się domyślić, służą one zwiększeniu funkcjonalności i organizacji przestrzeni miejskiej. Są to ławki w parku, które pozwalają zmęczonym spacerowiczom na wytchnienie, kosze na śmieci, czy słupki uliczne. Mała architektura miejska nie mogłaby istnieć również bez donic na kwiaty, które nie tylko stanowią dekorację, ale też ochronę dla roślin. Mimo tego, że wspomniane elementy mają być przede wszystkim praktyczne, coraz więcej producentów oferuje takie obiekty, które świetnie komponują się z otoczeniem. Choć na co dzień nie zwracamy większej uwagi na obiekty, takie jak kosze na śmieci, bez ich obecności żadne miasto nie byłoby w stanie sprawnie funkcjonować. Użytkowe elementy architektury skierowane są głównie na potrzeby ludzi mieszkających w danym mieście, jednak nie można zapomnieć o zwierzętach. Z tego powodu powstają kosze z woreczkami na psie odchody, ale również place zabaw dla naszych pupili.
Dlaczego mała architektura miejska jest tak ważna dla miasta?
Jak już wspominaliśmy, bez niej zapanowałby chaos. Wyobraźmy sobie trawniki, na których spoczywa cały ogrom śmieci lub porzuconych rowerów. Nie jest to korzystna wizja, dlatego właśnie tak ważne są te małe, niedostrzegalne obiekty. Warto zwrócić uwagę również na to, że mieszkańcy każdego miasta pragną żyć w miejscu, w którym jest wiele zieleni. Jednak bez odpowiednich osłon i donic nie byłoby to możliwe. Chronią one kwiaty oraz krzewy, nie tylko przed złymi warunkami atmosferycznym, ale też wszelkimi aktami wandalizmu. Warto zatem dostrzec elementy małej architektury miejskiej i dbać o nie, aby służyły naszym potrzebom przez długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana