Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zalicza się do odpadów niebezpiecznych?

Spis treści
Zarówno w przekazach medialnych, jak i w ofertach różnych firm, profesjonalnie zajmujących się odbiorem oraz utylizacją śmieci, pojawia się pojęcie odpadów niebezpiecznych. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, co kryje się pod tym sformułowaniem, ani co zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Warto zaznaczyć, że są to śmieci, które ze względu na swoje właściwości chemiczne oraz fizyczne stanowią potencjalne, a czasem nawet realne zagrożenie. Przekonaj się, jakie odpady zaliczane są do grona niebezpiecznych.
Odpady niebezpieczne – źródła
Odpady niebezpieczne to wszelkie odpady, które stanowią potencjalne lub realne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i organizmów żywych. Pod tym pojęciem kryje się odpad, który pochodzi z bytowej lub gospodarczej działalności człowieka. Może być to gaz, ciecz lub ciało stałe. Warto zaznaczyć, że mogą one powstawać jako produkty uboczne procesów technologicznych, ale także mogą stanowić pozostałości substancji, które zostały w nich użyte.
Jak zaznacza ekspert reprezentujący firmę odbierającą i utylizującą odpady Eko – Jumir:
-Wśród źródeł odpadów niebezpiecznych można także wyróżnić skażone urządzenia lub sprzęty, które pozostały po działalności wytwórczej lub które były użytkowane w procesie unieszkodliwiania substancji, określanych mianem toksycznych.
Przykłady odpadów niebezpiecznych
Wśród odpadów niebezpiecznych można wyróżnić środki farmaceutyczne, związki stosowane w medycynie oraz weterynarii, a także leki, które zaliczane są do odpadów medycznych. Oprócz tego wśród odpadów znajdują się także biocydy, pozostałości barwników, tuszów, pigmentów, farb i lakierów.
Nie należy także zapominać o pozostałościach rozpuszczalników oraz żywic, spoiw, czy środków do impregnacji drewna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do odpadów niebezpiecznych zalicza się także oleje mineralne oraz materiały smoliste. Wśród często używanych niebezpiecznych śmieci pojawia się również zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, baterie, akumulatory i ogniwa. Także pozostałości laboratoryjne i materiały wybuchowe, w tym środki pirotechniczne, są odpadami niebezpiecznymi.
Właściwości odpadów niebezpiecznych
Odpady, które kwalifikowane są jako niebezpieczne, muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt, a także środowiska. Ze względu na różne właściwości wyodrębnione zostały grupy odpadów niebezpiecznych. Jedną z nich są odpady wybuchowe, czyli te, które są bardziej wrażliwe na wstrząsy oraz tarcie. Jak sama nazwa wskazuje, pod wpływem ognia może nastąpić ich wybuch. Z kolei odpady utleniające wykazują silne egzotermiczne reakcje w momencie kontaktu z innymi substancjami o łatwopalnym charakterze. Kolejne grupy stanowią odpady wysoce łatwopalne oraz łatwopalne.
Odpady o wysokim stopniu łatwopalności to ciecze, które w temperaturze poniżej 21 stopni mogą zapłonąć, a także wszelkie substancje i mieszaniny, które samorzutnie zapalają się w kontakcie z powietrzem. Łatwopalne zapalają się zaś w temperaturze wyższej niż 21 stopni i niższej lub równej -55.
Warto także wyróżnić substancje drażliwe, wywołujące stan zapalny wskutek kontaktu ze skórą bądź błonami śluzowymi, odpady niebezpieczne szkodliwe w momencie wniknięcia w skórę, wdychania lub połknięcia. Inne grupy to odpady toksyczne, powodujące zgon lub niekorzystne i przewlekłe skutki dla zdrowia, odpady rakotwórcze, żrące, zakaźne, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana