Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co wchodzi w skład armatury przemysłowej?
Armatura przemysłowa to zbiór różnego rodzaju komponentów, które są niezbędne do bezproblemowego obiegu medium w systemach wodno-kanalizacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych. Bardzo często spełniają rolę osłony zaporowej, jednak używa się ich także do regulacji pracy. Poszczególne elementy wykonuje się przeważnie ze stali węglowej, stali nierdzewnej, mosiądzu i polipropylenu.
Jakość i zastosowanie armatury przemysłowej
Armatura przemysłowa niezbędna jest, m.in. w energetyce chemii, petrochemii i rafineriach. Jej komponenty muszą być przeznaczone do pracy przy ciśnieniach do kilkudziesięciu barów. Wysoki stopień eksploatacji sprawia, że wykonanie powinno być solidne i precyzyjne. W ocenie jakości pomagają właściwe atesty i certyfikaty dotyczące używania ich w wybranych branżach. Specjalista z firmy Lubnar w Lublinie dodaje:
O wieloletniej funkcjonalności i szczelności może decydować także marka. Światowym liderem w różnych rozwiązaniach dla wielu dziedzin przemysłu jest armatura przemysłowa firmy Parker.
Złącza i przepustnice
Podstawowym urządzeniem w rurociągach służącym do odcinania przepływu oraz regulacji wody są przepustnice międzykołnierzowe zwane potocznie zaworami motylkowymi. Powszechnie stosuje się je w instalacjach przesyłowych wody i ścieków, lecz wykorzystywane są również w przemyśle przy innych mediach, takich jak alkohole, oleje czy kwasy. Łączenie systemów wodno-kanalizacyjnych możliwe jest dzięki złączom pneumatycznym oraz szybkozłączom. Przeważnie wykonuje się je z mosiądzu, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Złącza muszą być szczelne, a przy tym szybkie i bezproblemowe w instalacji.
Siłowniki i zawory
Współczesna armatura przemysłowa często wykorzystuje siłowniki pneumatyczne. Ich niezawodna, solidna konstrukcja pozwala zoptymalizować pracę zapewniając ciągłość ruchu i wydajność. Siłowniki mogą być jednostronne lub dwustronne. Zminimalizowanie ryzyka wycieków możliwe jest dzięki zaworom pneumatycznym, zaworom kulowym oraz elektrozaworom. Jedną z odmianą zaworów są przepustnice. Działają one na podstawie ruchu obrotowego łopatki, która pozwala na regulację przepływu medium. Odpowiednio dobrane zawory mogą być przeznaczone do wody, gazu czy powietrza. Do całkowitego odcinania medium w rurach służy zasuwa nożowa. Jest niezbędna w sytuacjach wymagających przeprowadzania prac konserwatorskich. Nie może być jednak stosowana do regulacji przepływu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana