Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wybrać z oferty zajęć dodatkowych dla przedszkolaków?
Różnego rodzaju zajęcia dodatkowe przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym pozytywnie wpływają na ich wszechstronny rozwój, pozwalają na naukę wielu umiejętności i przyswojenie wiedzy z różnych dziedzin. Pamiętajmy jednak, że odpowiednio wybrane zajęcia to takie, które wzbudzą zainteresowanie dziecka, a uczestnictwo w nich będzie sprawiało maluchowi przyjemność.
Zajęcia w przedszkolu
Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko intensywnie się rozwija, kształtuje swoją osobowość, uczy się funkcjonowania w społeczeństwie i nabywa ważnych umiejętności. Jego umysł jest bardzo chłonny i pozwala na szybkie przyswojenie wielu informacji. Z tego powodu warto jest zapewnić maluchowi takie warunki, które pozwolą mu na wszechstronny rozwój i zdobycie szeroko pojętej wiedzy. W tym celu powinniśmy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, pamiętajmy jednak, aby były one zgodne z jego zainteresowaniami i predyspozycjami, a także, by nie stały się przykrym obowiązkiem, a stanowiły przede wszystkim źródło przyjemności i dodatkową atrakcję. Istotne jest, aby dziecko wyrażało chęć udziału w danych zajęciach – inaczej mogą stać się one przyczyną niepotrzebnego stresu. Należy wziąć pod uwagę, iż dzieci w wieku przedszkolnym muszą mieć zapewnioną możliwość swobodnej zabawy przez większość czasu, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój i funkcjonowanie, dlatego pamiętajmy, aby dziecko nie było przytłoczone nadmiarem zajęć dodatkowych.Przyswajanie wiedzy i nauka umiejętności również powinna odbywać się poprzez zabawę i być atrakcyjna dla malucha, dzięki czemu wzbudzi jego zainteresowanie i przełoży się na chęć udziału w danych zajęciach – dodaje specjalistka reprezentująca Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik.W przypadku młodszych lub nieśmiałych dzieci warto zainteresować się zajęciami, w których rodzic uczestniczy razem z dzieckiem. Dzięki temu maluch zyska pewność siebie i chętniej otworzy się na nowe wyzwania, a także zasymiluje się z grupą zachowując przy tym poczucie bezpieczeństwa wynikające z obecności rodzica, co w późniejszym etapie zaowocować może lepszym funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej.
Jakie zajęcia wybrać dla dziecka?
Zajęcia muzyczno-ruchowe - pozwalają na rozwijanie poczucia rytmu i uwrażliwienie słuchu muzycznego. Granie na instrumentach muzycznych przyczynia się do poprawy rozwoju intelektualnego. Rytmika umożliwia poprawę koordynacji ruchowej i poznanie prostych układów tanecznych. Stymuluje również pamięć poprzez naukę różnorodnych piosenek. Zajęcia ruchowe, gimnastyka – poprawiają sprawność ruchową i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju fizycznego. Pozwalają na pozytywne rozładowanie energii, przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu. Zajęcia artystyczne, plastyczne – rozwijają sprawność manualną i ćwiczą motorykę małą. Na tych zajęciach kształtowane jest poczucie estetyki. Ponadto dzieci mają możliwość poznania różnych form sztuki i technik plastycznych. Zajęcia literackie – działają pozytywnie na rozwój wyobraźni, uczą poprawności językowej i wzbudzają zainteresowanie literaturą. Wzbogacają także zasób słownictwa, stymulują umysł dziecka do słuchania ze zrozumieniem, uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków poprzez stawianie odpowiednich pytań i formułowanie właściwych odpowiedzi. Zajęcia teatralne, drama – pozwalają na wyrażanie i uczą rozpoznawania emocji oraz uczuć za pomocą słów, gestów, mimiki i zachowania. Mają również formę terapeutyczną – niejednokrotnie umożliwiają dziecku zrozumienie własnych problemów i uczą radzenie sobie z nimi.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana