Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wiedzieć o prawnym uregulowaniu kontaktów z dzieckiem?
Prawne uregulowanie kontaktów z dzieckiem jest konieczne najczęściej w sytuacji, gdy rodzice się rozwodzą. Teoretycznie rodzice sami mogą ustalić między sobą zasady kontaktów z dzieckiem, jednak praktyka wskazuje, że ze względu na konflikty często jest to niemożliwe – wówczas decyzję podejmuje sąd opiekuńczy. Co warto wiedzieć o prawnej regulacji kontaktów z dzieckiem?
Procedura sądowa w sprawie regulacji kontaktów z dzieckiem
Odpowiednio przygotowany wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem składamy do sądu właściwego według miejsca zamieszkania dziecka, jak mówi nam adwokat Adriana Duks-Taniewska, która udziela kompleksowej pomocy prawnej w Gdańsku. Wzór wniosku możemy znaleźć na różnych stronach internetowych i nie jest on skomplikowany, jednak zawsze warto poprosić o pomoc adwokata. Wraz ze składaniem wniosku konieczne jest wniesienie opłaty sądowej, która obecnie wynosi 40 zł. Składając wniosek, możemy złożyć również pismo o wydanie postanowienia, które określi (zabezpieczy) kontakty z dzieckiem na czas trwania procesu. Warto też wiedzieć, że od postanowienia, które wydaje Sąd Rejonowy, przysługuje nam apelacja do Sądu Okręgowego. Ustalenie miejsca pobytu dziecka oraz władza rodzicielska to osobne kwestie, również związana z rozwodem. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej, czy ograniczono mu tę władzę, nie oznacza to, że zabrane mu zostało prawo do kontaktowania się z dzieckiem.Dlaczego decydujemy się na prawną regulację kontaktów z dzieckiem?
Drogi dwojga dorosłych ludzi rozchodzą się z różnych powodów – słabną nasze uczucia i więzi, poznajemy kogoś, kto staje się dla nas ważniejszy, czy nie potrafimy poradzić sobie z konfliktami. Zależy nam na tym, by dziecko jak najmniej to odczuło. Prawna regulacja kontaktów z dzieckiem nie jest koniecznością, zwłaszcza jeśli rodzice pozostają w przyjacielskich relacjach, jednak stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie. Przyszłości nie da się przewidzieć: możemy zechcieć zmienić miejsce zamieszkania i zabrać ze sobą dziecko, utrudniając w ten sposób znacznie jego kontakt z drugim rodzicem; między rodzicami może zrodzić się konflikt, związany na przykład ze sprawami finansowymi. Uregulowane prawnie kontakty z dzieckiem zapewniają, że niezależnie od wszystkiego dziecko będzie mogło utrzymywać relację z obojgiem z rodziców. Kontakty między rodzicami a dzieckiem mogą przybierać nie tylko formę spotkań, odwiedzin, wspólnych wyjść, czy wyjazdów, ale też kontakt telefoniczny i internetowy, czy coraz mniej popularnej korespondencji tradycyjnej. Dobro dziecka zawsze powinno być dla nas priorytetem – z czym z pewnością zgodzi się każdy kochający rodzic.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana