Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wiedzieć o montażu parkietu drewnianego?
Trudno wyobrazić sobie lepszą ozdobę podłogi, niż parkiet z naturalnego drewna. Wiele osób na nowo zaczyna doceniać urodę parkietu, stanowi on w ostatnich latach coraz większą konkurencję dla popularnych paneli. Jeśli planujemy zamontowanie go w naszym domu, warto wcześniej nieco zgłębić ten temat.
Czy da się ułożyć parkiet samemu?
Z pewnością wielu majsterkowiczów próbuje samodzielnie ułożyć parkiet. Faktycznie, nie jest to praca bardzo skomplikowana, jest jednak pewne ale:Przede wszystkim należy pamiętać, że ułożenie parkietu wymaga bardzo dużej staranności na każdym etapie prac – wyjaśnia specjalista firmy Profi-Parkiet – Zaniedbania poczynione na samym początku pracy bardzo szybko dadzą o sobie znać już w okresie użytkowania podłogi. Ponadto jest to praca dość czasochłonna, dlatego wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z pomocy fachowej ekipy, takiej jak nasza. Montaż parkietów to główny punkt naszej oferty.
Od czego zaczyna się montaż?
Pierwszym etapem układania parkietu jest dokładne przygotowanie podłoża. Najpierw czyszczenie z kurzu i pyłu – zalegający na podłodze brud zmniejsza znacząco przyczepność preparatów, których używa się w dalszym etapie. Jakie to preparaty?Jeśli w podłodze są widoczne uszkodzenie, takie jak rysy i pęknięcia, należy jest uzupełnić przy użyciu żywicy epoksydowej. Kiedy żywica wyschnie, podłoga jest gruntowana w celu zwiększenia przylepności parkietu. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności, zarówno podłoża, jak i parkietu.
Co jeszcze warto wiedzieć?
To, w jaki sposób ułożymy parkiet zależne jest wyłącznie od naszej inwencji i efektu, jaki chcemy osiągnąć. O czym jednak powinno się pamiętać podczas pracy?- Układanie parkietu zaczynamy od rogu pomieszczenia, co uchroni nas przed przekrzywieniami wzoru na podłodze. Jeśli nie mamy pewności czy ściany przebiegają dokładnie pod kątem prostym względem siebie, możemy posiłkować się linkami pomocniczymi, rozciągniętymi wzdłuż ścian i po przekątnej
- Wnętrze, w którym układamy parkiet powinno być dobrze wentylowane, temperatura nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza, zaś poziom wilgotności – wyższy niż 70%.
- Parkiet nie powinien stykać się ze ścianami, gdyż drewno pod wpływem zmiennej wilgoci i temperatury „pracuje” – jeśli zostanie dopasowane na ścisk, może popękać albo wybrzuszyć się. Między krawędzią parkietu a ścianą zostawiamy około 1 cm przerwy, którą zakryjemy listwą przypodłogową
- Klej pod parkiet nakładamy partiami, nie na całą powierzchnię podłogi. Do dociskania klepek przydaje się gumowy młotek.
- Po położeniu parkietu należy go wycyklinować, odkurzyć i pokryć warstwą oleju. W ten sposób uzyskamy piękny połysk podłogi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana