Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wiedzieć o instalacji wodomierza?
Od poprawnego montażu wodomierza zależy nie tylko jego późniejsze funkcjonowanie (a pamiętajmy, że ewentualne błędy mogą nas po prostu wymiernie kosztować), ale też sprawność i bezpieczeństwo całej instalacji. Warto więc zapoznać się z kluczowymi wymogami z zakresu zakładania wodomierzy, jeszcze lepiej zaś – powierzyć całe zadanie doświadczonym fachowcom.
Jak jednak zweryfikować ich kompetencje? Dobrym pomysłem jest dowiedzenie się przynajmniej w teorii kilku podstawowych rzeczy. Jeśli się okaże, że zatrudniony „spec” nie ma o nich pojęcia, będziemy w stanie interweniować wystarczająco szybko, by nie musieć borykać się z konsekwencjami możliwej fuszerki. Co zatem trzeba wiedzieć? Po pierwsze, wodomierze należy montować możliwie blisko pionów instalacyjnych, na tzw. odgałęzieniach, czyli przewodach, które doprowadzają wodę do określonych miejsc jej poboru. Pamiętajmy, że konieczne jest wyposażenie w osobny wodomierz przewodów przeznaczonych odpowiednio do wody ciepłej i zimnej.
Czerwone i niebieskie
Warto w tym miejscu nadmienić, że pod tym względem wodomierze dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje, różniące się zwykle materiałem wykonania. Urządzenia do pomiaru zimnej wody mogą pracować w temperaturach do +30-40 st. C. Ciepła woda w rurach ma zwykle ponad 50 st. C, a więc wymaga instalacji wodomierza odpornego na temperatury sięgające nawet +90 st. C. Z powodzeniem da się go zastosować również w przypadku wody zimnej, nie ma to jednak większego sensu, bo oba typy wodomierzy różnią się wizualnie, co ułatwia później dokonywanie pomiarów. Jak dowiadujemy się w hurtowni instalacyjnej JP-Instalacje, pierwsze znakowane są z reguły na czerwono, drugie zaś na niebiesko.
Odpowiednie parametry
Ważne, by zamontować odpowiedni wodomierz na właściwym przewodzie! Odległość pomiędzy wodomierzami do zimnej i ciepłej wody powinna wynosić zaś co najmniej 10 cm, przy czym nie muszą się one znajdować na idealnie tym samym poziomie. Także odcinek prostej rury po obu stronach każdego wodomierza powinien mierzyć nie mniej niż 10 cm. Istotny jest ponadto dobór średnicy urządzenia – powinna zgadzać się ze średnią rur, na których jest ono instalowane. Jeśli odgałęzienie ma np. 20 mm średnicy, to należy wybrać wodomierz oznaczony skrótem DN20. Również materiał, z którego go wykonano (i elementy mocujące), dobieramy zgodnie z tym, z czego zrobiony jest dany pion instalacji. Pewien wyjątek stanowią rury z tworzywa. W ich przypadku lepiej zastosować bardziej wytrzymały mosiądz – zawory zakładamy wówczas na połączeniach, które stosunkowo łatwo się demontuje, takich jak choćby gwinty.
Co jeszcze warto wiedzieć
Podczas instalacji wodomierza trzeba pamiętać, by zamontować go z uwzględnieniem zaznaczonego na obudowie kierunku przepływu wody, a także na odpowiedniej wysokości – zwykle 1,3-1,6 m nad poziomem podłogi. Ważny jest też montaż zaworu odcinającego dopływ wody przed wodomierzem (niezbędnego w czasie ewentualnej awarii, przydatnego przed wyjazdem na urlop), podobnie jak pozostawienie w zabudowie całości tzw. otworu rewizyjnego, przez który można będzie dokonywać napraw czy przepisowej wymiany wodomierzy co jakiś czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana