Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co trzeba wiedzieć o sadzeniu borówek?
Borówka należy obecnie do najbardziej popularnych krzewów, sadzonych zarówno w plantacjach, jak i przydomowych ogródkach. Z jednego krzewu można przez sezon uzyskać nawet 6-7 kg owoców, jednak aby plon był tak obfity, trzeba zacząć od posadzenia tego krzewu (lub krzewów) w odpowiednim miejscu i czasie, pamiętając też o kilku kluczowych czynnościach, które należy wykonać.
Gdzie
Borówka lubi miejsca dobrze nasłonecznione. – Padające promienie szybko nagrzewają podłoże, pobudzając wzrost krzewu oraz owocowanie – mówi fachowiec z Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja Krysiaka. Oprócz światła i ciepła miejsce sadzenia wymaga osłonięcia od wiatru, ale ważne też, by nie powstawały w nim zimą zastoiska mrozowe ani by nie stała w nim woda. Poziom tej gruntowej powinien wynosić mniej więcej 60 cm.Gleba pod uprawę borówki musi być raczej kwaśna. Przy pH równym 5,5 krzew wydaje istotnie mniej owoców, a przy 6 całkiem przestaje rosnąć. Najlepiej więc, by odczyn pH wynosił 3,5-5. Jeśli nie dysponujemy glebą o takich właściwościach, możemy ją zakwasić np. siarką pylistą, co najmniej rok przed sadzeniem. Nieco mniej intensywny, ale podobny efekt uzyskamy, wysypując doły lub bruzdy pod krzewy kwaśnym torfem oraz korą lub trocinami z drzew iglastych.
Jak
Tym samym materiałem (ale też np. liśćmi dębu) obsypać należy także posadzone już krzewy. Ściółkowanie utrzyma pH, wilgotność i temperaturę podłoża na odpowiednim poziomie, chroniąc korzenie rośliny przed przemarznięciem i utratą wody. Wcześniej jednak następuje samo sadzenie. Najlepiej wykorzystać do niego dwu- lub trzyletnie krzewy ze szkółki i umieścić je w ziemi tak głęboko, jak rosły w szkółce, czyli na mniej więcej 50 cm. Warto posadzić obok siebie kilka krzewów różnych odmian, dzięki czemu owoce będą się pojawiać cały czas, w różnych terminach (od połowy lipca do nawet października). Wpływa to też korzystnie na zapylanie. Krzewy dobrze jest sadzić w rozstawie 3 m x 1-1,5 m, w rzędach na osi północ-południe. Zaraz po umieszczeniu ich w glebie należy obficie je podlać i przyciąć pędy kilka oczek nad ziemią.Kiedy
Sadzenie borówki może przebiegać zarówno wiosną, jak i latem, jesienią czy zimą. Najwięcej sadzonek pojawia się jednak w sklepach na wiosnę i jesień, rośliny umieszczane w glebie latem i zimą nie rosną bowiem tak silnie. Sadzenie wiosną wymaga nieco częstszego podlewania, warto więc rozważyć termin jesienny, tj. październik albo listopad. Krzewy przed zimą są w stanie wytworzyć jeszcze nowe korzenie, dzięki czemu dobrze się przyjmują i mogą rosnąć już od wczesnej wiosny. Nie wolno jednak oczywiście zapomnieć o kopczykowaniu podnóża pędów, które zabezpieczy nowo posadzone rośliny przed mrozem.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana