Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co trzeba sprawdzić, wybierając działkę pod inwestycję?

Spis treści
- Co to jest działka pod inwestycję?
- Przede wszystkim stan prawny
- Położenie terenu, drogi dojazdowe i media
Zakup działki inwestycyjnej jest poważnym przedsięwzięciem. Wiąże się z dalekosiężnymi planami finansowymi i ściśle nakreślonym biznesplanem. Nie może tu być miejsca na pomyłkę, która mogłaby zagrozić przedsięwzięciu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki pod inwestycję i z czyjej pomocy skorzystać. Wszystko wyjaśni poniższy artykuł. Warto przeczytać.
Co to jest działka pod inwestycję?
Jednym z rodzajów terenów na rynku nieruchomości są działki inwestycyjne. Jest to nieruchomością gruntową, która jest przeznaczona pod inwestycje budowlane, takie jak zakłady przemysłowe, magazyny, biurowce, warsztaty itp. Składa się ona najczęściej z kilku połączonych ze sobą działek gruntowych i ze względu na uciążliwość dla środowiska najczęściej położona jest na obrzeżach miejscowości.
„Lokowanie kapitału w ziemi – wyjaśnia specjalista z biura nieruchomości z Lublina WGN – jest doskonałą formą inwestowania, zwłaszcza że ceny gruntów rosną z roku na rok. Dotyczy to zakupu zarówno działek budowlanych, gruntów rolnych i leśnych, jak i terenów inwestycyjnych. Nasza agencja nieruchomości oferuje wiele atrakcyjnych ofert. Służymy fachowym doradztwem oraz pomocą we wszystkich kwestiach formalnych. Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo przebiegu transakcji”.
Przede wszystkim stan prawny
Najważniejszą sprawą przy zakupie terenu inwestycyjnego jest sprawdzenie jego stanu prawnego. W tym celu należy rozpoznać kwalifikację działki w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie znajduje się ona w obszarze chronionym, który wymaga specjalnych pozwoleń związanych z ochroną konserwatora zabytków lub przyrody. Wszystkie ewentualne niedogodności mogą w zdecydowany sposób obniżyć rentowność przedsięwzięcia.
Konieczne jest także zapoznanie się ze stanem ksiąg wieczystych oraz danymi w ewidencji gruntów i budynków. Pozwala to na sprawdzenie, czy działka inwestycyjna nie jest obciążona hipoteką, a także czy nie ma ona żadnych zobowiązań wobec osób trzecich takich jak służebność przejazdu lub przesyłu.
Położenie terenu, drogi dojazdowe i media
Istotną kwestią jest położenie działki pod inwestycję oraz sprawdzenie dostępu do dróg publicznych. Nie można tutaj pominąć także dostępności mediów. Budowa przyłączy wodociągowych, linii elektrycznych, dostępu do sieci kanalizacyjnej może być bardzo kosztowne. Warto więc zawczasu poznać plany istniejących i planowanych przez samorządy instalacji.
Zabranie i sprawdzenie wszystkich informacji dotyczących działki pod inwestycję pozwoli na zminimalizowanie ryzyka oraz zapewni szybką transakcję. Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z rzetelnym biurem nieruchomości, które w sposób przejrzysty, sprawny i prawnie bezpieczny pomoże przy zakupie terenu inwestycyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana