Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to znaczy, że kocioł jest ekologiczny?
Ekologiczne kotły stworzone zostały po to, by jak najbardziej ograniczyć poziom emisji zanieczyszczeń, które produkowane są przez urządzenia centralnego ogrzewania. Takie piece działają zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności. Sprawdźcie, które kotły uznaje się za ekologiczne oraz jakie są ich największe zalety.
Na czym polega fenomen kotłów ekologicznych?
Kotły ekologiczne stają się coraz bardziej popularne, toteż coraz częściej można spotkać je w domach jednorodzinnych. Wszystko przez relatywnie niskie ceny paliw pochodzenia roślinnego oraz fakt, że są one przyjazne środowisku.Ekologiczne kotły ograniczają emisję spalin i, w większości przypadków, są mocno zautomatyzowane, a więc nie wymagają od nas zbyt dużej pracy. Ponadto, są łatwe w czyszczeniu i działają w oparciu o zastosowane w nich systemy specjalistyczne. Za największą zaletę tego typu kotłów można uznać fakt, że nie przyczyniają się do powstawiania smogu oraz zużywają małą ilość paliwa – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Jan Jańczak Wytwórnia Kotłów CO.Do grupy kotłów ekologicznych zalicza się kotły na drewno, na pellet, na brykiety (sprasowane wióry i trociny), na słomę, ziarna zbóż oraz pestki owoców. Wszystkie te surowce można zaliczyć natomiast do biomasy, czyli paliwa odnawialnego.
Korzyści z posiadania kotłów ekologicznych
Ekologiczne kotły, poza wcześniej wymienionymi zaletami, niosą też jeszcze jedną bardzo ważną korzyść – uwalniają minimalną ilość dwutlenku węgla do atmosfery. W czasie spalania biomasy uwalnia się bowiem tylko tyle dwutlenku węgla, ile spalane rośliny pobrały wcześniej podczas procesu fotosyntezy. Z tego powodu, spalanie biomasy w kotłach ekologicznych nie przyczynia się do zwiększania efektu cieplarnianego. Co więcej, konstrukcja ekologicznego pieca umożliwia maksymalne wykorzystanie energii chemicznej i sprawia, że zmniejsza się ilość spalanego paliwa. Jako, że na rynku znaleźć można różne rodzaje pieców ekologicznych, to każdy może znaleźć propozycje dostosowaną do własnego budżetu.Kotły na ekogroszek – zalety
Dość często wybieranym przez właścicieli domów jednorodzinnych kotłem jest kocioł na ekogroszek, czyli na paliwo węglowe o bardzo niskiej zawartości siarki i wysokiej kaloryczności. Ekogroszek to paliwo sprzedawane w bardzo korzystnych cenach, jednak trzeba wybierać ten o jak najlepszej jakości. Podczas kupowania ekogroszku warto zwrócić uwagę na kraj jego pochodzenia, jak również na jego kaloryczność. Najlepszy ekogroszek powinien być też odpowiednio oczyszczony.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana