Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest test podwójny?
Test podwójny to jeden z najważniejszych rodzajów badań prenatalnych. Jest bardzo prosty, nieinwazyjny, nie grozi żadnymi powikłaniami, a przy tym daje bardzo dużo istotnych informacji na temat kondycji rozwijającego się w łonie matki płodu. W naszym artykule dokładnie opisujemy, na czym polega test podwójny, dlaczego warto jest go wykonać oraz w jakich przypadkach szczególnie zaleca się jego przeprowadzenie.
Na czym polega test podwójny?
Test podwójny jest jednym z podstawowych rodzajów przeprowadzanych u kobiet w ciąży badań prenatalnych. Jest to rodzaj badania biochemicznego, które wykonuje się poprzez pobranie krwi przyszłej mamy. Taki sposób wykonania badania sprawia, że jest ono całkowicie nieinwazyjne i nie ma ryzyka spowodowania poprzez jego wykonanie żadnych komplikacji. Pobranie krwi nie poprzedza bowiem podanie matce żadnych środków farmakologicznych czy innego typu ingerencji w organizm matki lub rozwijającego się w niej płodu. Badanie to ma jednak bardzo duże znaczenie w trakcie prowadzenia ciąży. Wykonuje się je pomiędzy 11. a 13. (+6 dni) tygodniem ciąży.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Pobrana w celu wykonania testu podwójnego próbka krwi jest badana pod kątem poziomu znajdującego się w niej białka płodowego AFP oraz wolnej podjednostki beta-HCG. Wyniki tak wykonanego testu pozwalają na ocenę ryzyka prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnych wad wrodzonych płodu, czyli różnego typu aberracji chromosomowych.
Jakie wady wrodzone płodu można wykryć poprzez wykonanie testu podwójnego?
Test podwójny jest tak często wykonywany, ponieważ pozwala wykryć lub wykluczyć wiele poważnych wad wrodzonych przyszłego dziecka. Wśród nich znajdują się m.in. takie wady jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Oprócz tego wykrycie w teście podwójnym podwyższonego lub obniżonego stężenia białka płodowego AFP może także świadczyć o bezmózgowiu, lub o rozszczepie kręgosłupa płodu. Prowadzenie ciąży, które obejmuje przeprowadzenie pełnego zakresu badań prenatalnych, czyli także właśnie testu podwójnego, zaleca się zwłaszcza u kobiet, które zaszły w ciążę po ukończeniu 35 lat, ponieważ w takich przypadkach istnieje podwyższone ryzyko powstania różnego typu wad genetycznych płodu. Według statystyk, niestety aż 70-80% dzieci z zespołem Downa zostało urodzonych przez kobiety powyżej 35. roku życia.
Które kobiety na pewno powinny wykonać test podwójny?
Test podwójny nie należy do badań obowiązkowych, jednak w niektórych przypadkach szczególnie warto jest się mu poddać. Tym bardziej warto, że jest to badanie całkowicie nieinwazyjne. Diagnostyka prenatalna pod kątem ryzyka powstania wad wrodzonych u dziecka jest szczególnie zalecana nie tylko u kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, ale również w przypadku:
- Stwierdzenia w trakcie wykonywania badania USG cech, które mogłyby wskazywać na powstanie jakiejś wady genetycznej płodu,
- Nieprawidłowego wyniku wykonywanych innego typu badań biochemicznych,
- Wad wrodzonych płodu w poprzednich ciążach,
- Bycia w grupie podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, np. na skutek stosowania we wczesnym etapie ciąży antybiotyków lub leków przeciwpadaczkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana