Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest protest wekslowy?
Weksel to jeden z rodzajów papierów wartościowych, z którymi mamy raczej rzadko do czynienia. W niniejszym artykule znajdziemy odpowiedzi, czym są weksle oraz na czym polega protest wekslowy.
Czym jest weksel?
Wekslem nazywamy papier wartościowy, którego formę określa obowiązujące w Polsce prawo wekslowe. Na jego podstawie wyróżniamy dwa rodzaje weksli:- Weksel własny – nazywany również wekslem suchym lub prostym, jest papierem wartościowym zawierającym bezwarunkowe zobowiązanie osoby, która go wystawiła (trasanta) do zapłacenia określone w wekslu sumy pieniędzy we wskazanym miejscu i czasie określonej osobie (remitentowi). Dokument stwarza bezwarunkową odpowiedzialność osób na nich podpisanych.
- Weksel trasowy – inaczej ciągniony lub przekazany, jest papierem wartościowym, zawierającym skierowanie przez wystawce do oznaczonej osoby (tzw. trasata), która otrzymuje bezwarunkowe polecenie wypłacenia remitentowi określonej sumy. Weksel trasowany staje się pełnowartościowy w momencie złożenia na nim podpisu trasata – jest to tzw. akceptacja weksla. Podobnie jak w przypadku weksla własnego, weksel trasowany stwarza bezwarunkową odpowiedzialność osób na nim podpisanych.
-„Bezwarunkowe zobowiązanie” trasata lub trasanta oznacza, że wypłacenie sumy pieniężnej określonej w wekslu nie jest uzależnione od żadnych innych warunków czy zawartych umów – wyjaśnia notariusz Sławomir Puczyłowski.
Czym jest protest wekslowy?
Zdarza się, że trasant lub trasat odmawiają wypełniania zobowiązania określonego w wekslu. Niekiedy również trasat odmawia w ogóle przyjęcia weksla i złożenia na nim podpisu. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest wystawieniem protestu wekslowego. Jest to akt publiczny sporządzany przez notariusza zgodnie z art. 85 prawa wekslowego, na odwrocie weksla lub osobnej karcie połączonej z wekslem. Zawiera on między innymi:- Nazwisko osoby żądającej protestu oraz osoby, wobec której dokonuje się protestu
- Stwierdzenie, że osoba wobec której skierowany jest protest nie dopełniła swoich obowiązków wobec remitenta lub że w dniu dokonania wezwania do spłaty weksla była nieobecna pod wyznaczonym adresem
- Oznaczenie miejsca i dnia, w którym dokonano wezwania do spłaty weksla lub próbowano go dokonać
- Oznaczenie ile egzemplarzy weksla przedstawiono
- Podpis notariusza sporządzającego protest, pieczęć urzędową oraz numer protestu
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana