Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest PKK i jak go założyć?
Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK zaliczany jest do kategorii dokumentów elektronicznych. Za jego wygenerowanie odpowiedzialne jest Starostwo Powiatowe, a on sam jest niezbędny do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy. PKK zawiera wszystkie podstawowe informacje na temat kandydata, co w znacznym stopniu ułatwia funkcjonowanie ośrodków szkoleniowych. W jaki sposób się go zakłada?
Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?
- Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają od kandydata ubiegającego się po raz pierwszy o prawo jazdy, jak również o dodatkową kategorię, posługiwanie się dokumentem PKK. Wydawany jest on w formie elektronicznej i zawiera najważniejsze informacje związane z kandydatem. Osoba, która ma indywidualny numer PKK, ma możliwość zapisania się na Kurs Prawa Jazdy w ośrodku WORD. Dokument jest również wymagany po pozytywnym zdaniu egzaminu, wyłącznie za jego pomocą możliwe jest odebranie prawa jazdy
— tłumaczy pracownik ze Szkoły Nauki Jazdy.
Gdzie należy wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę?
PKK wydawany jest przez starostwo, a to oznacza, że kandydat powinien złożyć stosowne dokumenty w swoim miejscu zamieszkania. Wyrobienie numeru jest darmowe i przeważnie można go uzyskać tego samego dnia, w zaledwie kilkadziesiąt minut. Przed wizytą w urzędzie, przyszły kierowca powinien wykonać niezbędne badania lekarskie oraz dysponować aktualną fotografią.
Dokumentami pozwalającymi na ubieganie się o Profil Kandydata na Kierowcę są:
- wniosek o Prawo Jazdy,
- orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do zostania kierowcą,
- aktualna fotografia,
- dokument tożsamości.
Zgromadzenie ich pozwala na złożenie wniosku o przydzielenie numeru PKK. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do referatu prawa jazdy znajdującego się w wydziale komunikacji w miejscu zamieszkania kandydata. W przypadku osób, które starają się o Profil Kandydata na Kierowcę w innym mieście, konieczne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego ich aktualne miejsce zamieszkania. Najwygodniejsza będzie umowa najmu mieszkania w danej miejscowości, zaświadczenie z uczelni lub umowa o prace. Na tej podstawie możliwe jest przydzielenie kandydatowi jego indywidualnego numeru.
Warto jednak pamiętać, że ubiegając się o Profil Kandydata na Kierowcę w innym mieście, należy liczyć się z nieco dłuższym oczekiwaniem. Zgodnie z prawem, urzędnik ma prawo wydać stosowny numer do dwóch dni roboczych od dnia złożenia wniosku.
Co zrobić po kursie na prawo jazdy z numerem PKK?
Kierowca, który pomyślnie zakończył kurs w wybranym ośrodku szkolenia, w dalszym ciągu będzie potrzebował swojego numeru PKK. Wyłącznie przy jego pomocy możliwe jest zapisanie się kursanta na egzamin państwowy składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po pomyślnym zdaniu egzaminu ponownie konieczne będzie okazanie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę, tym razem w celu odebrania prawa jazdy, po wcześniejszej opłacie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana