Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest operat wibroakustyczny?

Spis treści
- Czym jest operat wibroakustyczny?
- Kiedy wykonuje się operat wibroakustyczny?
- Jakie źródła hałasu i drgań uwzględnia operat wibroakustyczny?
Wznoszenie obiektów budowlanych związane jest z występowaniem czynników uciążliwych dla otoczenia: hałasu i drgań. Przed rozpoczęciem inwestycji konieczna jest ich ocena oraz zaproponowanie sposobów na zminimalizowanie ich uciążliwości. Jednym z dokumentów opisujących wpływ hałasu i drgań na otoczenie jest operat wibroakustyczny. Czym jest, kiedy się go wykonuje i co uwzględnia?
Czym jest operat wibroakustyczny?
Operat wibroakustyczny jest obszernym opracowaniem zawierającym wszystkie wymagania wibroakustyczne dotyczące planowanego przedsięwzięcia: obiektu mieszkalnego, biurowego, użyteczności publicznej czy zakładu przemysłowego. Składa się z części wibracyjnej i akustycznej. Zawiera analizę dokumentacji, określenie głównych źródeł problemów oraz przedstawienie propozycji ich rozwiązania. Prawidłowo wykonany operat wibroakustyczny pozwala jednoznacznie określić rodzaj wymaganych prac i materiałów niezbędnych do zachowania komfortu wibroakustycznego lub spełnienia wymagań prawnych w zakresie hałasu i akustyki.
Kiedy wykonuje się operat wibroakustyczny?
Operat wibroakustyczny jest niezbędny między innymi w przypadku realizacji inwestycji budowlanej w pobliżu linii kolejowej. Wówczas inwestor musi uzgodnić operat z Polskimi Kolejami Państwowymi. Tego typu opracowanie może być jednak wykonane dla każdego przedsięwzięcia, którego powstawanie związane jest z występowaniem hałasu i drgań. Wykonywaniem operatów wibroakustycznych zajmują się firmy specjalizujące się w diagnostyce drgań, takie jak laboratorium badań drgań FORT LAB, które współpracują z pracowniami akustycznymi.
Jakie źródła hałasu i drgań uwzględnia operat wibroakustyczny?
Operat wibroakustyczny musi uwzględniać wszystkie źródła hałasu i drgań. Niekorzystne oddziaływania występują najczęściej w związku z pracą ciężkiego sprzętu budowlanego. Opracowanie powinno zawierać informacje na temat maszyn, które będą stosowane podczas realizacji inwestycji, oraz ich wpływu na otoczenie: generowanego hałasu oraz siły i zasięgu oddziaływania drgań, które mogą być szkodliwe dla okolicznych budynków. Operat wibroakustyczny powinien także zawierać informacje o źródłach hałasu i drgań w fazie eksploatacji planowanego obiektu, które mogą wpływać negatywnie zarówno na sam obiekt, jak i jego otoczenie: ruchu samochodów ciężarowych i osobowych czy pracy urządzeń przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana