Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robić w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej?
Szkody komunikacyjne to nie tylko stres, ale także mnóstwo formalności do załatwienia. Od spisania oświadczenia o wypadku, przez zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym, aż po znalezienie odpowiedniego warsztatu samochodowego, w którym naprawimy zniszczenia powstałe na skutek stłuczki. Co robić w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej? Jak postępować krok po kroku? Odpowiadamy!
Dokumentacja zdarzenia
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w przypadku wystąpienie szkody komunikacyjnej, jest dokumentacja zdarzenia. Jeśli chodzi o stłuczkę, mamy dwa rozwiązania. Jeśli sprawca i poszkodowany zgadzają się co do wersji wydarzeń, wystarczy spisać oświadczenie. Gotowe druki można kupić między innymi w sklepach motoryzacyjnych. Wzory takich oświadczeń można znaleźć też w Internecie i spisać je na zwykłej kartce. Jeśli jednak sprawca nie chce przyznać się do winy, należy wezwać policję, która ustali przebieg zdarzenia i sporządzi własną notatkę służbową. Potwierdzony przebieg zdarzenia jest niezbędny do tego, aby podjąć dalsze kroki zmierzające do usunięcia szkody.
Zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego
Kolejny krok to zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Można zrobić to na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zgłoszenie szkody na infolinii. Może się to jednak wiązać z długim czasem oczekiwania na połączenie z konsultantem. Drugi sposób to dokonanie zgłoszenia przez Internet. Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada formularze zgłoszenia szkody, które wystarczy krok po kroku uzupełnić. Ostatni sposób na zgłoszenie szkody to udanie się do oddziału danego towarzystwa ubezpieczeniowego w naszym mieście.
Zgłaszając szkodę, możemy zdecydować, czy chcemy uzyskać ekwiwalent pieniężny, czy wolimy dokonać naprawy samochodu. W przypadku wyboru pierwszej opcji ubezpieczyciel po akceptacji wyceny przeleje pieniądze na konto poszkodowanego. Z kolei w przypadku wyboru drugiej opcji, możemy zdecydować się na likwidację szkody z OC sprawcy we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie lub skorzystać z usług wybranego przez siebie warsztatu, który ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.
Naprawa pojazdu
Ostatni krok to naprawa pojazdu. W zależności od wyboru za uzyskane z OC sprawcy pieniądze lub bezpośrednio w porozumieniu z ubezpieczycielem. Jednym z warsztatów, w którym możemy naprawić samochód z OC sprawcy, jest Auto Krak. Pracownicy z pewnością pomogą nam przy zgłoszeniu szkody i dopełnieniu wszystkich formalności. Co ważne, warsztat ten współpracuje ze wszystkimi towarzystwami ubezpieczeniowymi funkcjonującymi na polskim rynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana