Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robić w przypadku awarii kanalizacji?
Awarie kanalizacji mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach dla całego budynku mieszkalnego. Dochodzi wówczas do częściowego lub nawet całkowitego zmniejszenia przepustowości, co skutkuje przedostawaniem się zanieczyszczeń na zewnątrz systemu. Trzeba działać szybko i zgłosić się do konkretnego usługodawcy, a najlepiej do firmy wyspecjalizowanej w tego typu usługach. Jak zatem usunąć usterkę?
Co powoduje awarie?
Awarie kanalizacji to rezultat albo jej zapchania się, albo nieszczelności składających się na nią elementów. Niezależnie od przyczyny, skutki są podobne: brak możliwości korzystania
z WC i natrysku, a także ryzyko zalania mieszkań. Co za tym idzie, zwiększają się koszty związane z eksploatacją budynku. A to już kłopot dla wszystkich mieszkańców.
Najczęściej do niedrożności dochodzi w efekcie ograniczenia przepustowości. Odkładające się, a portem zalegające wewnątrz przewodu zanieczyszczenia zmniejszają średnicę rury, a finalnie zamykają jej światło. Niekiedy usterkę powodują nagłe zdarzenia, na przykład przedostanie się gałęzi lub dużego kamienia, co tworzy specyficzną zaporę dla napływających zanieczyszczeń – tłumaczy ekspert z firmy Aqua-Kret.
Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale najbardziej prawdopodobne jest wadliwe zaprojektowanie kanalizacji. Niedrożność może być rezultatem zbyt dużej liczby kolan lub nieprawidłowo wykonanych spadków.
Inną, często występującą awarią jest nieszczelność systemu kanalizacyjnego, która najczęściej objawia się pęknięciem lub powstaniem szczeliny w rurze.
Metody usuwania awarii kanalizacji
Najczęściej praktykowaną metodą usuwania awarii kanalizacji jest czyszczenie mechaniczne, które polega na wprowadzeniu do instalacji przewodów zakończonych łańcuchami, które usuwają zalegające zanieczyszczenia i przeszkody. Operacja ta wymaga oczywiście dużego doświadczenia i fachowej wiedzy.
Inaczej postępuje się w przypadku nieszczelności. Uszkodzony odcinek instalacji trzeba jak najszybciej wymienić, bo wydobywające się z rury nieczystości stanowią zagrożenie dla zdrowia osób postronnych. Można także zdecydować się na bezinwazyjną naprawę rury kanalizacyjnej metodą natryskową, która polega na nanoszeniu na jej wewnętrzną stronę specjalnej powłoki przedłużającej żywotność o kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Pomoc całodobowego pogotowia kanalizacyjnego
Jeśli dojdzie do usterki, najlepiej bezzwłocznie zgłosić się do firmy oferującej usługi kanalizacyjne, która szybko usunie awarię, a ponadto zmniejszy ryzyko wystąpienia ewentualnego zatoru w systemie.
W niektórych miastach, na przykład we Wrocławiu i okolicach, funkcjonuje całodobowe pogotowie kanalizacyjne z darmowym dojazdem do klientów. Specjaliści z takiego pogotowia zajmują się:
- przepychaniem zatkanych rur,
- udrażnianiem systemów sanitarnych,
- kompleksową naprawą instalacji hydraulicznej.
Trzeba też wiedzieć, że właściwe użytkowanie instalacji sanitarnej i jej regularne przeglądy to klucz do unikania przykrych zdarzeń w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana