Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robić gdy pies kuleje?
Problemy z narządem ruchu u psów to zjawisko, które zazwyczaj obserwuje się u starszych osobników, choć bywają przypadki, gdy u młodych psów też występuje tzw. Kulawizna, czyli nierównomierny chód. Bez względu na wiek psa dolegliwości takich nie wolno bagatelizować. Już pierwsze zauważone symptomy powinny skłonić nas do wizyty u weterynarza, który wyda diagnozę i wdroży leczenie. Sprawdźmy zatem jakie są najczęstsze powody tego, że pies kuleje?
Co może powodować kulawiznę u psów?
Zasadniczo kulawizna u psów może przybierać dwie postacie. Pierwsza, nazywana kulawizną stanu ostrego jest najczęściej konsekwencją nagłego urazu, złamania kości, pęknięcia torebki stawowej lub zerwania więzadła. Z kolei kulawizna w formie przewlekłej występuje u psów, które zostały zdiagnozowane pod kątem zmian zapalnych lub nowotworów kości, a także zwyrodnień stawów. Aby jednoznacznie stwierdzić, co powoduje kulawiznę u psa, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Przeczytaj również: USG w diagnostyce weterynaryjnej
Kompleksową diagnostykę, pozwalającą wykryć podłoże kulawizny oferuje Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie, gdzie pracują lekarze z długoletnim doświadczeniem. W placówce poza standardowym badaniem klinicznym, poprzedzonym szczegółowym wywiadem, można również wykonać badania radiologiczne oraz badania krwi, łącznie z oznaczeniem hormonów i makroelementów w surowicy. Powyższe badania są pomocne przy określaniu przyczyn kulawizny u psa, a trzeba pamiętać, że właściwa diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia.
Jak leczyć kulawiznę u psów?
Leczenie kulawizny zależy przede wszystkim od jej przyczyn. Jednak bez względu na podłoże choroby skupia się ono na eliminacji objawów dokuczających psu. Wśród wielu z nich, warto zwrócić uwagę na silny ból, który najbardziej dokucza zwierzęciu podczas poruszania się. Dlatego też ważnym elementem terapii jest podawanie psu właściwie dobranych przez weterynarza leków przeciwbólowych. Ograniczają one cierpienie naszego pupila, poprawiając tym samym komfort jego życia.
Bywają także sytuacje, gdy poza środkami farmakologicznymi konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który pozwoli usunąć przyczyny kulawizny. W takich przypadkach najlepiej powierzyć zdrowie naszego czworonoga placówce, gdzie jest zatrudniony doświadczony chirurg weterynarz i która dysponuje odpowiednio wyposażoną salą operacyjną. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie procedury medyczne, jakim zostanie poddany pies, będą wykonane z należytą starannością. W leczeniu kulawizny duże znaczenie ma również podawanie zwierzęciu suplementów diety wzmacniających stawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana